• Szkolne Koło Wolontariatu

• Witamy na stronie Szkolnego Koła Caritas

Caritas to największa organizacja charytatywna w Polsce. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski. Największym bogactwem w niej są wolontariusze, którzy codziennie z miłością poświęcają swój czas dla innych. Od 1995 r. działają w Polsce Szkolne Koła Caritas (SKC), skupiające dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, wychowawców i duszpasterzy wokół idei pomagania bliźnim w potrzebie. Młodzież poświęca swój wolny czas, by pomagać przede wszystkim swoim rówieśnikom a także osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym i dzieciom. Nie szukają rozgłosu ani pochwał.

Jan Paweł II napisał do wolontariuszy:

"Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać coś z siebie doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał".

Dekalog wolontariusza Caritas prezentuje wartości, które powinien wyznawać każdy. Jest on receptą na szczęcie osobiste i bliźnich.

Bóg mnie kocha. Ja też chcę kochać innych ludzi.
        Szanuję godność każdego człowieka. To mój bliźni.
        Mam nadzieje. Dzielę się z nią z innymi
        Nie patrzę obojętnie na krzywdę i czyjeś cierpienie. Reaguj
        Słucham. Staram się współczuć.
        Wierzę w moc słowa "razem". Dlatego pracuję w zespole.
        Cenię sobie przyjaźń. Dziękuję Bogu za przyjaciół.
        Dotrzymuję słowa. Konsekwentnie realizuję podjęte zadania.
        Pracuję nad sobą. Chcę być dojrzałym człowiekiem.
        Najwięcej radości sprawia mi obdarowywanie.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Nasze koło rozpoczęło swoją działalność bardzo prężnie. Do tej pory zapisało się do niego 50 wolontariuszy z  z klas VIII, VII oraz VI.  Można z tego wnioskować, że w dzieciach i młodzieży jest wielka potrzeba pomogania i bycia potrzebnym dla innych.

AKCJA ZNICZ

Jak co roku i tym razem przez cały miesiąc październik zbieraliśmy od naszych kolegów i koleżanek z naszej szkoły znicze. Akcję rozpoczęliśmy od ogłoszenia na librusie. Na odzew nie musieliśmy długo czekać. Już następnego dnia pojawiły się pierwsze znicze. Niestety sytuacja w kraju nie pozwoliła nam zanieść ich na opuszczone groby w listopadzie. Wszystkie znicze zostaną zaniesione przez naszych wolontariuszy w dogodnym czasie.

Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję bardzo dziękujemy!!!

AKCJA MISYJNA "Dar dla Afryki"

Szkolne Koło Caritas postanowiło włączyć się w akcję organizowaną przez Księży Werbistów pt. "Dar dla Afryki". Akcja polegała na zebraniu przyborów szkolnych oraz higieny osobistej. Dzięki Waszej hojności zebraliśmy: 70 sztuk mydła, 19 sztuk szczoteczek do zębów, 14 sztuk past do zębów, 2 liczydła, 2 długopisy, 1 pastele olejne, 2 plasteliny, krepinę (różne kolory), 15 zeszytów, 3 ołówki, 10 pudełek kredek ołówkowych, 2 piórniki. Wszystkie dary zostały przekazane do Pieniężna.

Za Wasze dobre serca bardzo dziękujemy :)

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISANIA LISTÓW

Szkolne Koło Caritas bardzo dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w akcję napisania listu lub zrobienia radosnej kartki skierowanej do osób starszych mieszkających w Domach Opieki Społecznej.
        Szczególne podziękowania składamy klasom 7c, 7d oraz 7e , które pod czujnym okiem pani Doroty Kuligowskiej wykonały przepiękne kartki.
              Klasa 3 b pani Anny Badaj natomiast napisała przepiękne, pełne ciepła listy - bardzo dziękujemy.
        Podziękowania składamy również wszystkim tym, którzy włączyli się w tą akcję wykonując przepiękne prace w domu.

Zebraliśmy ponad 50 prac.
        Super!!! Jesteście wielcy!!!
        Wszystkie prace zostaną wysłane pocztą do Domu Opieki Społecznej.
        Dziękujemy!!!

XX DZIEŃ PAPIESKI - "TOTUS TUUS"

Dnia 18 maja 2020r minęło 100 lat od urodzin Karola Wojtyły. Totus  Tuus ( Cały Twój) to hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się lekcje poświęcone Ojcu Świętemu. Natomiast Szkolne koło Caritas postanowiło dołożyć cegiełkę do fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która została stworzona jako żywy pomnik Janowi Pawłowi II. Fundacja ta pomaga ubogiej młodzieży w edukacji. Z tej okazji wolontariusze zbierali do puszek , w celu przekazania zebranych funduszy na tą fundację.

Dzięki Waszej hojności zebraliśmy 447 zł i 2 gr.

Bardzo dziękujemy:)