• Szkolne Koło Wolontariatu


   • Witamy na stronie Szkolnego Koła Caritas

       Caritas to największa organizacja charytatywna w Polsce. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski. Największym bogactwem w niej są wolontariusze, którzy codziennie z miłością poświęcają swój czas dla innych. Od 1995 r. działają w Polsce Szkolne Koła Caritas (SKC), skupiające dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, wychowawców i duszpasterzy wokół idei pomagania bliźnim w potrzebie. Młodzież poświęca swój wolny czas, by pomagać przede wszystkim swoim rówieśnikom a także osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym i dzieciom. Nie szukają rozgłosu ani pochwał.

     Jan Paweł II napisał do wolontariuszy:

    "Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać coś z siebie doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał".

    Dekalog wolontariusza Caritas prezentuje wartości, które powinien wyznawać każdy. Jest on receptą na szczęcie osobiste i bliźnich.

    Bóg mnie kocha. Ja też chcę kochać innych ludzi.
    Szanuję godność każdego człowieka. To mój bliźni.
    Mam nadzieje. Dzielę się z nią z innymi
    Nie patrzę obojętnie na krzywdę i czyjeś cierpienie. Reaguj
    Słucham. Staram się współczuć.
    Wierzę w moc słowa "razem". Dlatego pracuję w zespole.
    Cenię sobie przyjaźń. Dziękuję Bogu za przyjaciół.
    Dotrzymuję słowa. Konsekwentnie realizuję podjęte zadania.
    Pracuję nad sobą. Chcę być dojrzałym człowiekiem.
    Najwięcej radości sprawia mi obdarowywanie.


    ROK SZKOLNY 2023/2024

     

    WODA DLA  AFRYKI

     

    Są regiony w różnych częściach świata, gdzie ludzie wciąż nie mają dostępu do czystej wody do picia. Najgorsza sytuacja jest w Afryce.

    Wspólnie możemy to zmienić!

    Akcja Referatu Misyjnego Księży Werbistów ma na celu finansową pomoc lokalnym wspólnotom wioskowym w Afryce w drążeniu i budowie studni głębinowych.

    Dotychczas, dzięki ofiarodawcom z Polski, udało się sfinansować budowę 31 studni w północnym Togo.

    Dla pozyskania środków finansowych na kolejne studnie wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas będą rozprowadzać do połowy stycznia misyjne kalendarze na 2024 rok. Minimalna cena - 10 zł.

    Można również bezpośrednio włączyć się w tą akcję.
    Konto Referatu Misyjnego w Pieniężnie:
    42 1240 1226 1111 0000 1395 9119
    dopisek: „Woda dla Afryki”

     

    POMOC DZIECIOM Z DPS-u

    Od początku istnienia Szkolnego Koła Caritas w naszej szkole nawiązaliśmy współpracę ze Zgromadzeniem Sióstr św. Jadwigi mieszczącym się w naszym mieście przy ul. Kasprzaka. Siostry prowadzą zakład leczniczo-wychowawczy dla dzieci, w którym opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi.

    Również i w tym roku zapraszamy wszystkich do zbiórki żywności przeznaczonej dla dzieci - soczki, zupki, deserki itp. oraz środków higienicznych - pampersy, szampony, mydła, chusteczki nawilżające itp.

    Wszystkie zebrane podarunki zostaną przekazane jako prezenty w okolicach 6 grudnia.

    Dary przynosimy do gabinetu nr 9 do końca listopada.
     

    DZIEŃ PAPIESKI

    Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski.
    Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem: "Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia".
    Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.
    W ciągu dwudziestu dwóch lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.
    Również i my (jak w ubiegłych latach) chcemy włączyć się w tą zbiórkę.
    Do końca października wolontariusze ze SKC będą zbierać na ten cel.
    Wszystkich zapraszamy do wsparcia tej akcji!!!
    SKC

     

    ROK KOPERNIKA - SADZENIE KONWALII

     

    Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.
    Z tej okazji 3 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas zasądzili na terenie naszej szkoły ponad 200 sadzonek konwalii.
    Konwalia była w średniowieczu symbolem wiedzy i sztuki medycznej, a Mikołaj Kopernik z wykształcenia był lekarzem. Jeden z najbardziej znanych portretów Mikołaja Kopernika, to właśnie portret uczonego z konwalią w ręce.

     

    SZKOLENIE WOLONTARIUSZY

     

    Przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w szkoleniu na temat hejtu. Organizatorem spotkania bylo Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu.

     

    GRA MIEJSKA

     

    12 października przedstawiciele wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w Grze Miejskiej "Bł. Karol Acutis - piętnastolatek z Mediolanu" organizowanej przez SP Nr 6.
    Po zawziętej rywalizacji dziewczynki zajęły 3 miejsce.
    Gratulujemy!

     

    SZKOLENIE WOLONTARIUSZY Z KLAS 6

    Wolontariusze z klas 6 należący do Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w szkoleniu na temat Wolontariatu, które przeprowadziła pani Natalią z Regionalnego Centrum Wolontariatu. Dzieci zapoznały się w różnymi formami pomocy, dowiedziały się, kiedy pomaganie nie możemy nazwać wolontariatem oraz jaki powinien być wolontariusz.
     

     

    PIERWSZY DZWONEK

    Szkolne Koło Caritas ogłasza pierwszą w tym roku szkolnym akcje pt. "Pierwszy dzwonek"!.
    Organizatorem akcji jest Miejskie Centrum Wolontariatu.
    To będzie już 8 edycja. Chcielibyśmy zebrać wyprawki, artykuły szkolne, które są niezbędne na początku roku ale też artykuły, które przydadzą się w ciągu całego roku szkolnego.

    Wspólnie pomóżmy wesprzeć dzieci i młodzież z DPS w Elblągu, placówek opiekuńczo-wychowawczych z Elbląga i najbliższych okolic.

    Zbieramy nowe, nieużywane rzeczy. Najpotrzebniejsze będą:
    - zeszyty wszystkie rodzaje, papier xero
    - kredki, pisaki, ołówki, pióra, długopisy
    - bloki rysunkowe, techniczne, kolorowe, wycinanki, koszulki
    - artykuły plastyczne, farbki, pastele
    - gumki, temperówki, nożyczki, linijki, cyrkle
    - plecaki, tornistry, piórniki, teczki
    oraz wszelkie inne artykuły szkolne, które mogą przydać się uczniowi w szkole.

    Akcja związana ze zbiórką artykułów szkolnych potrwa w naszej szkole do 29.09.2023.

    Wszystkie dary przynosimy do gabinetu nr 9.

    Zebrane artykuły można również przynosić bezpośrednio do biura znajdującego się przy ul. Związku Jaszczurczego 17 pok. 26, od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00.

    * * *

    29.09 w piątek przedstawiciele wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas przekazali do Regionalnego Centrum Wolontariatu dary zebrane podczas akcji "Pierwszy dzwonek".
     
    Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy !
     
     
     

     

    ROK SZKOLNY 2022/2023

     

    SZKOLENIE PRZYSZŁYCH WOLONTARIUSZY

     

    We wtrorek 13.06.2023 odbyło sie szkolenie dla przyszłych wolontariuszy oraz tych, którzy przygodę w wolontariatem będa kontynuować. W warsztatach wzięli chetni uczniowie z przyszłych klas 7 i 8.

    Uczestnicy dowiedzieli sie co to jest wolontariat, jakie są jego rodzje, jak efektywnie pomagać, czego sie wystrzegać.

    Następne szkolenie odbędzie się we wrześniu dla wolontariuszy z klas 6.

    Wszystkich, którzy chcą nieść pomoc innym serdecznie zapraszamy!!!

     

    *  *  *

     

    SZKOŁA SZKOLE

     

    Program „Szkoła szkole”, zainicjowany przez Caritas Polska, jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. 70% placówek oświatowych w Aleppo ucierpiało w wyniku prowadzonych tam działań wojennych w latach 2012-2016.  Dodatkowo w tym roku Syrię dotknęło trzęsienie ziemi. 

    W ramach programu społeczności szkolne z Polski przekazują jednorazowe lub stałe wsparcie na rzecz placówek edukacyjnych w Syrii, które ucierpiały w trakcie konfliktu zbrojnego. Pierwsza edycja programu odbyła się w roku szkolnym 2019/2020.

    W ty roku również nasza szkoła przystąpiła do progrsmu wsparcia odbudowy szkół w Syrii.

    Dzięki Waszej pomocy Szkolne Koło Caritas zebrało na ten cel 430 zł 20 gr.

     

    Wszystkim, którzy

    aktywnie włączyć się w tą akcję

    bardzo dziękujemy !!!

     

     

    *  *  *

     

    DARY DLA REGIONALNEGO CENTRUM WOLONTARIATU

    Tym razem wolontariusze z klasy VIII a należący do SCK przekazali zebrane dary - książeczki, gry, pluszaki - do Regionalnego Centrum Wolontariatu, które następnie zostaną przekazane potrzebującym z naszego miasta.

    Młodzieży z klasy VIII a , która była odpowiedzialna za zebranie podarunków bardzo dziękujemy!!!

     

    *  *  *

     

    WYSTAWA BOŻONARODZENIOWA

    13 grudnia, czyli dzisiaj, została zorganizowana w naszej szkole Wystawa Bożonarodzeniowa połączona z kiermaszem. Prace na to wydarzenie przygotowali uczniowie naszej szkoły od klasy 1 aż do 8. Celem kiermaszu było zebranie funduszy dla naszych uczniów, którzy potrzebują pomocy. Dodatkowo wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas upiekli pierniczki, ciasteczka, babeczki. Wystawa przebiegała w bardzo radosnym i świątecznym nastroju. Kiermasz będzie trwał do piątku.

    Wszystkim dzieciom za zaangażowanie i przygotowanie prac bardzo dziękujemy !!!

     

    *  *  *

    POMOC DZIECIOM Z DPS-U

    Szkolne Koło Caritas przez cały miesiąc listopad zbierało dary dla dzieci z DPS-u: soczki, zupki, przybory higieniczne, pampersy itp. Dzisiaj, we wspomnienie św. Mikołaja🎅, zanieśliśmy zgromadzone podarunki i przekazaliśmy je podopiecznym. 🎁🎁🎁 Przy tej okazji zaprezentowaliśmy krótki montaż słono-muzyczny o Janie Pawle II. Na koniec zaprosiliśmy na nasze spotkanie głównego bohatera dzisiejszego dnia - św. Mikołaja.😁🎅

    Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w tą akcję, w imieniu potrzebujących dzieci, serdecznie dziękujemy !!!

     

     

    ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

     

    Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję zbiórki żywności organizowaną przez Bank Żywności. Uczniowie klas 7 i 8 zbierali dary w sobotę 26 listopada w Biedronce przy ul. Daszyńskiego. Zebraliśmy pokaźną ilość produktów, które następnie zostały przekazane na paczki dla potrzebujących z naszego miasta.

     

    Wszystkim,

    którzy spotali się z naszymi wolontariuszami

    oraz

    aktywnie włączyć się w tą akcję

    bardzo dziękujemy !!!

     

    *  *  * 

     

    AKCJA ZNICZ

     

    Przed Uroczystością  Wszystkich Świętych  rozpoczęliśmy akcję Znicz. To już kolejny raz.  Wolontariusze SKC ogłaszali w szkole o możliwości przynoszenia zniczy, które zostaną postawione , na opuszczonych grobach.  Jak zwykle do akcji włączyło się bardzo dużo uczniów. W dniu 24.10.2022 zaopatrzeni w znicze wyruszyliśmy na Cmentarz Agrykola. Był to ciepły, choć deszczowy dzień. Na miejscu wolontariusze podzieleni na grupy, zapalali znicze na grobach  i odmawiali modlitwę za zmarłych.

     

    Za piękny trud dziękujemy wszystkimi- wolontariuszom ,uczniom i rodzicom !!!

     

    *  *  *

     

    DZIEŃ PAPIESKI

    14 października przeżywaliśmy w Kościele Katolickim XXII Dzień Papieski pod hasłem: "Blask prawdy". Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas atywnie włączyli się w organizację Dnia Papieskiego w naszej szkole. Zorganizowali Kawiarenkę Papieską, do której przynieśli własnoręcznie upieczone ciasta i ciasteczka. Zebrane pieniądze ze sprzedaży smakołyków przeznaczyli na fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga młodzieży będącej w trudnej sytuacji materialnej zdobyć upragnione wykształcenie. 

    Uzbieraliśmy ponad 500 zł. :)

    Wszystkim bardzo dziękujemy za zakupy w naszej kawiarence !!!

     

     

    *  *  *

     

    PIERWSZY DZWONEK

     

    W miesiącu wrześniu Szkolne Koło Caritas  przeprowadziło pierwszą w tym roku szkolnym akcję pt. "Pierwszy dzwonek".

    Akcja organizowana była po raz siódmy przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu. Skierowana była do najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży, którzy są wśród nas.

    Zebraliśmy różnorodne przybory szkolne i artykuły plastyczne, takie jak:
    -kredki, mazaki, farby, zeszyty, bloki, wycinanki, bibułę, plastelinę, piórniki, nożyczki, pędzle, ołówki, długopisy itp.

    Wszystkie dary zostały przekazane na ul, Zw. Jaszczurczego, gdzie znajduje się siedziba Regionalnego Centrum Wolontariatu.

     


    Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy !!!

     

     

    *  *  *

     

     

    ROK SZKOLNY 2021/2022

     

    KREDKOBRANIE

    Szkolne Koło Caritas wzięło udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Kredkobranie". Celem akcji było zebranie oraz przesłanie Fundacji Ignatianum oraz Stowarzyszeniu "Korzenie" zebranych przyborów szkolnych, które zostały następnie przekazane dzieciom mieszkajacym na Litwie oraz Ukrainie.

    Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!!!

     

    *   *   *

     

    AKCJA ZNICZ

    Przed Uroczystością  Wszystkich Świętych  rozpoczęliśmy akcję Znicz. To już kolejny raz.  Wolontariusze SKC ogłaszali w szkole o możliwości przynoszenia zniczy, które zostaną postawione , na opuszczonych grobach.  Jak zwykle do akcji włączyło się bardzo dużo uczniów.

    Przez pandemię i nauczanie zdalne opóźniło się nasze wyjście na cmentarz. Jednak udało nam się przeprowadzić tę akcję . W dniu 03.11.2021 zaopatrzeni w znicze wyruszyliśmy na Cmentarz Agrykola. Był to bardzo mroźny dzień. Na miejscu wolontariusze podzieleni na grupy, zapalali znicze na grobach  i odmawiali modlitwę za zmarłych .Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o Nim.

     

    Za piękny trud dziękujemy wszystkimi- wolontariuszom ,uczniom i rodzicom ! ! !

     

                                                                                                                 *  *  *  

     

                                                                                                            DAR DLA SCHRONISKA

    W październiku w naszej szkole trwała akcja Zbiórka do puszki na Elbląskie Schronisko połączona ze zbiórka karmy oraz kocy. Akcja została przeprowadzona przez SKC.

    Po raz kolejny nasi uczniowie pokazali swoją miłość dla zwierząt. Dzięki Ich sercu zebraliśmy kwotę, która została przesłana na konto  Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu.

     

    Cieszymy się , że możemy  wspólnie  zrobić coś dobrego  !!!

     

    *  *  *

     

    DAR SERCA 

    Od początku istnienia SKC w naszej szkole nawiązaliśmy współpracę ze Zgromadzeniem  Sióstr św. Jadwigi mieszczącym się w naszym mieście przy ul. Kasprzaka. Siostry prowadzą zakład leczniczo-wychowawczy dla dzieci, w którym opiekują niepełnosprawnymi dziećmi.

    Również i w tym roku została przeprowadzona w szkole zbiórka żywności. Kolejny raz nasi uczniowie wraz z rodzicami przynosili soczki, zupki, deserki itp.

    Dzięki  ofiarności i dobremu sercu mogliśmy przekazać nie tylko dary z żywnością ,ale  odrobinę radości i poczucie, że w zmaganiu się z różnymi problemami i przeciwnościami losu, są inni gotowi nieść  pomoc.

     

    Za okazane serce - dziękujemy !!!

     

     

    *  *  *

     

    POMOC UKRAINIE

    Caritas w Polsce od pierwszych dni inwazji pomaga  Ukrainie. Na ten apel odpowiedziała także , Caritas Diecezji Elbląskiej poprzez ogłoszenie akcji  pomocy finansowej i rzeczowej dla Ukrainy.

    Każdy z nas rozumiał jak ważne jest jakiekolwiek wsparcie. Przeprowadziliśmy więc

    szkole akcję finansową –Pomoc dla Ukrainy. Zebrana kwota ponad 2000 zł została przekazana na konto Caritas w Polsce-CARITAS UKRAINA.

    Oprócz tego działania wspieraliśmy modlitwą walczących w Ukrainie i uchodźców.

     

    Dziękujemy!!! 

     

                                                                *  *  *

       POŻEGNANIE

     

    Żegnamy Was wolontariusze z klas VIII i Wam dziękujemy!!!

    Czas pożegnań w szkole klas VIII, to także rozstanie z wolontariuszami Szkolnego Koła caritas, którzy przez 4 lata ofiarowali serca i zapał by nieść pomoc innym!

    Mamy nadzieję ,że ten pierwszy wolontariat zaowocuje w przyszłej szkole i piękna przygoda miłości i pomocy innym trwać będzie nadal.

    Na koniec spotkaliśmy się w pizzerii La Capra i tam w radosnych nastrojach zakończyliśmy ten etap pracy.

     

    Życzymy powodzenia w dalszej nauce i rozwoju- pani Iwona Wiertel i pani Ewa Chrostowska

     

     

     

     

    ROK SZKOLNY 2020/2021

    Nasze koło rozpoczęło swoją działalność bardzo prężnie. Do tej pory zapisało się do niego 50 wolontariuszy z  z klas VIII, VII oraz VI.  Można z tego wnioskować, że w dzieciach i młodzieży jest wielka potrzeba pomogania i bycia potrzebnym dla innych.

    AKCJA ZNICZ 

    Jak co roku i tym razem przez cały miesiąc październik zbieraliśmy od naszych kolegów i koleżanek z naszej szkoły znicze. Akcję rozpoczęliśmy od ogłoszenia na librusie. Na odzew nie musieliśmy długo czekać. Już następnego dnia pojawiły się pierwsze znicze. Niestety sytuacja w kraju nie pozwoliła nam zanieść ich na opuszczone groby w listopadzie. Wszystkie znicze zostaną zaniesione przez naszych wolontariuszy w dogodnym czasie.

    Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję bardzo dziękujemy!!!

    * * *

    AKCJA MISYJNA "Dar dla Afryki"

    Szkolne Koło Caritas postanowiło włączyć się w akcję organizowaną przez Księży Werbistów pt. "Dar dla Afryki". Akcja polegała na zebraniu przyborów szkolnych oraz higieny osobistej. Dzięki Waszej hojności zebraliśmy: 70 sztuk mydła, 19 sztuk szczoteczek do zębów, 14 sztuk past do zębów, 2 liczydła, 2 długopisy, 1 pastele olejne, 2 plasteliny, krepinę (różne kolory), 15 zeszytów, 3 ołówki, 10 pudełek kredek ołówkowych, 2 piórniki. Wszystkie dary zostały przekazane do Pieniężna.

    Za Wasze dobre serca bardzo dziękujemy :) 

    * * *

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISANIA LISTÓW

          Szkolne Koło Caritas bardzo dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w akcję napisania listu lub zrobienia radosnej kartki skierowanej do osób starszych mieszkających w Domach Opieki Społecznej.
    Szczególne podziękowania składamy klasom 7c, 7d oraz 7e , które pod czujnym okiem pani Doroty Kuligowskiej wykonały przepiękne kartki.
          Klasa 3 b pani Anny Badaj natomiast napisała przepiękne, pełne ciepła listy - bardzo dziękujemy.
    Podziękowania składamy również wszystkim tym, którzy włączyli się w tą akcję wykonując przepiękne prace w domu.

    Zebraliśmy ponad 50 prac.
    Super!!! Jesteście wielcy!!!
    Wszystkie prace zostaną wysłane pocztą do Domu Opieki Społecznej.
    Dziękujemy!!!

    * * *

    XX DZIEŃ PAPIESKI - "TOTUS TUUS"

    Dnia 18 maja 2020r minęło 100 lat od urodzin Karola Wojtyły. Totus  Tuus ( Cały Twój) to hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się lekcje poświęcone Ojcu Świętemu. Natomiast Szkolne koło Caritas postanowiło dołożyć cegiełkę do fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która została stworzona jako żywy pomnik Janowi Pawłowi II. Fundacja ta pomaga ubogiej młodzieży w edukacji. Z tej okazji wolontariusze zbierali do puszek , w celu przekazania zebranych funduszy na tą fundację.

     Dzięki Waszej hojności zebraliśmy 447 zł i 2 gr.  

    Bardzo dziękujemy:)

    * * *