• "Elbląg - moje miasto"
     • "Elbląg - moje miasto"

     • W lutym przypada rocznica wyzwolenia Elbląga, która jak co roku jest okazją do rozmów, rozmyślań na temat naszego miasta. W trakcie różnorodnych zajęć i zabaw na świetlicy wróciliśmy do historii, oglądaliśmy ilustracje przedstawiające zabytki Elbląga, przypomnieliśmy legendy związane z miastem i okolicami. Czytaliśmy wiersze o Elblągu, systematycznie wzbogacaliśmy wiedzę dotyczącą współczesności – nowe zakłady pracy, miejsca wypoczynku i rekreacji, imprezy kulturalne, ciekawe miejsca. Dzieci wykonały szereg prac plastycznych (między innymi kamieniczki, herb Elbląga, plakat zachęcający turystów do zwiedzenia  naszego miasta). Uczennice klas III – Hanna Krasowska i Maja Kubik wzięły udział w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym „Legendy naszego miasta”. Organizatorem konkursu była świetlica przy SP nr 16. Prace uczennic zostały wyróżnione i nagrodzone. Podsumowaniem zdobytych wiadomości był quiz „Co wiem o naszym mieście” oraz krzyżówka „Stare Miasto”. Okazało się, że dzieci interesują się swoim miastem, chętnie o nim mówią, są dumne z tego, że są elblążanami.

     • Kulig klasy 1c

     • W czwartek 18.02. uczniowie klasy 1 c uczestniczyli w kuligu. Zabawa była przednia. Jazda na workach z sianem okazała się ogromną atrakcją również dla opiekunów. Większość z dzieci w takiej sannie uczestniczyła pierwszy raz. Po kuligu uczniowie mieli okazję zobaczyć zwierzęta gospodarskie, co też na niektórych wywarło ogromne wrażenie. Następnie było ognisko, pieczenie kiełbasek i gorąca herbata. Na dzieci czekała jeszcze atrakcja -zjazdy z górki na sankach, jabłuszkach, workach wypchanych sianem. Radości było co nie miara. Nie lada wyczynem było wspięcie się na wysoką górkę, ale dzieci świetnie sobie z tym zadaniem również radziły. Pieczę nad nimi sprawowało pięcioro opiekunów. Dzieci stosowały się do zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Odpowiedni ubiór, czyli nieprzemakalne spodnie czy kombinezony, ciepłe buty i rękawiczki sprawiły, że zabawy ze śniegiem i na śniegu były przyjemnością. Zmęczone, zintegrowane i zadowolone wróciły do domu. Tych wszystkich atrakcji dostarczyło nam gospodarstwo agroturystyczne Vitalis w Zastawnie. 

     • Walentynki w świetlicy

     • 14 lutego tradycyjnie obchodzimy Święto Zakochanych. W związku z tym, że tegoroczne walentynki przypadły w niedzielę, dzieci ze świetlicy postanowiły uczcić to święto trochę wcześniej i na wiele sposobów. Podczas zajęć organizowanych w ciągu tygodnia rozmawialiśmy w jaki sposób wyrażamy uczucia w stosunku do osób, które są nam bliskie, które kochamy, darzymy szczególną sympatią, czy po prostu lubimy. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie jakimi cechami powinien odznaczać się prawdziwy kolega, prawdziwa koleżanka. Podczas „walentynkowego tygodnia” czytaliśmy wiersze mówiące o uczuciach, wykonaliśmy przepiękne walentynkowe laurki i serduszka z życzeniami płynącymi prosto z serca. Nawet zajęcia z kodowania podporządkowane były temu szczególnemu świętu. Pod koniec tygodnia ruszyła „Walentynkowa Poczta”, a walentynkowe życzenia obudziły na twarzach dzieci uśmiech, w oczach widać było szczęście. Liczne zabawy integrujące naszych świetliczaków dostarczyły im dużo radości, były również słodycze, które osłodziły to szczególne święto.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • Z inicjatywy Unii Europejskiej od 2004 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci.
      W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na wtorek 9 lutego.

      Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange a partnerami firmy Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus.

    • 29. Finał WOŚP
     • 29. Finał WOŚP

     • WOŚP to nie tylko najgłośniejszy i najbardziej pozytywny zespół świata. To przede wszystkim akcja, którą wspiera jak co roku nasza szkoła. Już po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 1 Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę pieniędzy na rzecz WOŚP.
      W tym roku zbieraliśmy fundusze  na zakup sprzętu dla laryngologii dziecięcej. Przez kilka dni pracownicy szkoły zbierali pieniążki do puszek. Uczniowie naszej szkoły jak i rodzice wrzucali pieniążki z ogromnym uśmiechem na twarzy. Wielkim zainteresowaniem jak co roku cieszyły się licytacje, które prowadzone były na stronie facebooka naszej szkoły. Do wylicytowania na aukcjach były: maseczki, worki, koszulki, na wszystkich tych przedmiotach widniało logo WOŚP. Dzięki wsparciu ze strony rodziców wylicytować można było drożdżówkę oraz chleb z elbąskiej  restauracji.
      Zbiórka pieniędzy mogła się odbyć tylko dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób. Dlatego też w imieniu SU bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy. Po raz kolejny okazało się, że uczniowie, rodzice  oraz pracownicy naszej szkoły potrafią i chcą pomagać, a tym samy bawić się w rytm grania WOŚP.
      W imieniu organizatorów, dzieci dla których zostanie zakupiony za zebrane pieniądze sprzęt medyczny ratujący życie, serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, Dyrekcji Szkoły, wychowawcom oraz nauczycielom za pomoc i wsparcie w organizacji finału oraz wszystkim bezimiennym wspierającym symbolicznym grosikiem Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

       
      Do zobaczenia za rok na 30. finale WOŚP

      SU

     • Giganci programowania

     • Drodzy uczniowie!
      Wystartowały zapisy na darmowe warsztaty “Szkoła z Gigantami”. W jesiennej edycji zajęć, uczniowie mogą sprawdzić się w programowaniu gier w środowisku Scratch lub tworzeniu własnych stron internetowych.
      Zachęcamy do udziału! Pierwsze zajęcia startują już 30 listopada!

      Szczegóły i zapisy znajdują się na stronie www.szkolazgigantami.pl

     • Europejski tydzień kodowania - Code Week 2020

     • Tydzień kodowania, który odbył się 10-25 października 2020, to europejska inicjatywa, której celem jest zachęcenie do nauki kodowania. W ramach Code Week europejskie państwa rywalizują w ilości zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Uczniowie naszej szkoły uczęszczający do świetlicy wykonali zadania w ramach ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować”. Układali kolorowe wieże na podstawie wzoru oraz za pomocą kodu. Tworzyli zakodowane obrazy odwzorowując ilustracje, układając na podstawie koordynatów oraz dokładając symetryczną część obrazka. Nasze spotkania zostały zgłoszone i znalazły się na europejskiej mapie wydarzeń. Dodatkowo uczniowie z klasy IV c na lekcji języka polskiego uczestniczyli w zakodowanych potyczkach ortograficznych. Rozwiązywali zakodowane zadania: sudoku, mucha, bingo, zakodowane sylaby oraz układali wieże ortograficzne. Uczestnicy podczas spotkań udoskonalali logiczne myślenie, koncentrację uwagi, uczyli się współpracować. W tym roku Polska znalazła się na I miejsce w rankingu Europejskiego Tygodnia Kodowania. Bardzo cieszymy się, że mieliśmy swój wkład w to wydarzenie! Podczas zajęć wszyscy wspaniale się bawili, bo nauka kodowania to przede wszystkim dobra zabawa! 

     • Konkurs plastyczny - Bezpieczni w ruchu drogowym

     • Jak bezpiecznie przechodzić po przejściu dla pieszych? Dlaczego warto nosić elementy odblaskowe? Jakie miejsca są bezpieczne do zabawy? Jak należy zachować się  jako pasażer pojazdu? To tylko niektóre pytania na  jakie dzieci odpowiadały tworząc prace plastyczne w ramach konkursu „Bezpieczni w ruchu drogowym”. To była już 21. edycja konkursu. Łącznie do oceny wpłynęło ponad 200 prac. Organizatorami przedsięwzięcia byli Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, GE Power sp. z o.o. w Elblągu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu. 
      Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły – Lena Janaszak z klasy IIIa. Serdecznie gratulujemy!

     • Czytam baśnie Andersena

     • W poniedziałek, 19.10.2020 r., w bibliotece szkolnej odbył się konkurs literacki ze znajomości wybranych baśni H. Ch. Andersena dla uczniów klas II i III. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z twórczością pisarza oraz zachęcenie ich do sięgania po literaturę piękną. Dwuosobowe zespoły przystąpiły do potyczek konkursowych w osobnych turach wiekowych. Uczniowie klas II rozwiązywali test zamknięty. Ich zadaniem było wybranie poprawnej odpowiedzi dotyczącej baśni. Natomiast uczniowie klas III rozpoznawali baśnie po cytowanych fragmentach, rozszyfrowywali ich tytuły oraz musieli skojarzyć postać z tytułem baśni. Wszyscy zawodnicy wykazali się doskonałą znajomością baśni pana Andersena. 
      O zwycięstwie zadecydowała bardzo mała różnica punktowa.

      Wyniki konkursu:
      KLASY  II :
      I miejsce – II a – Marta Brembor, Oliwier Wojdon
      II miejsce – II c –  Olek Borys, Mateusz Zaremba
      II miejsce – II b – Zosia Orzech, Hania Świętoniowska

      KLASY III:
      I miejsce – III a – Apolonia Dziurdź, Julian Łasiński
      II miejsce – III c – Olga Kulma, Oliwia Kuligowska, Maja Grabowska
      III miejsce – III b – Maja Kubik, Oliwia Pietruszyńska

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
       

     • Jesienne mandale

     • Jesień, to czas kiedy świat wokół mieni się kolorami, a przyroda dostarcza nam mnóstwa przepięknych i przepysznych darów. Dzieci z klasy III b zachwycone ich barwami i kształtami podczas jednych z zajęć w szkole komponowały z nich niezwykłe prace w postaci MANDALI. Zobaczcie sami i pobawcie się tak samo w długie, jesienne wieczory.

     • Falujące obrazy, spotkanie ze sztuką op-art

     • 13 października w klasie III b odbyły się długo wyczekiwane zajęcia z elbląskim artystą panem Bogdanem Kilińskim. Dzieci za sprawą opowieści prowadzącego przeniosły się w świat twórczej wyobraźni i stworzyły obrazy na miarę prawdziwych malarzy.  Wyeksponowane w klasowej galerii prace zdają się poruszać, falować. Razem tworzą niepowtarzalne „dzieło sztuki”. Zobaczcie sami.

     • 14 października... inaczej niż zwykle

     • Zajęcia w klasie III b tego dnia poświęcone były książkom, a dokładniej zachęceniu dzieci do poszukiwania i czytania książek, które potrafią przenieść czytelnika w inny świat, rozwinąć wyobraźnię i zabić nudę długich jesiennych wieczorów. Podczas zajęć dzieci słuchały fragmentów wybranych książek, wykonywały okładki do wybranych pozycji. Każdy uczeń miał też okazję poczuć się „pożeraczem wyrazów” i stworzył swój portret tej postaci. Możecie je podziwiać na załączonych zdjęciach. 

     • Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1

     • 14 października najmłodsi w Szkole Podstawowej nr 1 w Elblągu złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów SP1. Ta uroczystość była bardzo ważna dla naszej szkolnej społeczności gdyż teraz już wszyscy pierwszoklasiści są pełnoprawnymi uczniami i uczennicami. Życzymy pierwszakom z klas Ia, Ib i Ic, by uczyli się jak mawiamy "w dechę", by szkoła i rodzice mieli z nich pociechę.

     • Wycieczka na Mierzeję Wiślaną

     • W dniu 07.10.2020r. klasa VIId uczestniczyła w wycieczce na Mierzeję Wiślaną. Jadąc w stronę Krynicy Morskiej obserwowaliśmy zmiany, jakie zachodzą na Mierzei Wiślanej za sprawą jej przekopu i budowy kanału żeglugowego Nowy Świat. Za Krynicą Morską, kierując się w stronę miejscowości Piaski, dotarliśmy do najwyższego szczytu Mierzei Wiślanej, jakim jest Wielbłądzi Garb. Weszliśmy na szczyt, który znajduje się na wysokości 49,5 m n.p.m., gdzie z platformy widokowej podziwialiśmy cudowne widoki z jednej strony na wody Zatoki Gdańskiej a z drugiej na wody  Zalewu Wiślanego. Kawałek dalej, przeszliśmy ścieżką edukacyjną, z której dowiedzieliśmy się dużo na temat ptaków, występujących na Mierzei Wiślanej. Ścieżką tą dotarliśmy na Górę Pirata. Każdego roku, w ramach Europejskich Dni Ptaków, odbywa się tu liczenie przelatujących ptaków. Można tu obserwować miliony ptaków wędrujących na zimowiska położone w południowej Europie i Afryce. Spotkaliśmy tu członków Stowarzyszenia Drapolicz, którzy przekazali nam wiele interesujących informacji na temat obserwowanych ptaków. Próbowaliśmy również sami rozpoznawać różne gatunki ptaków na podstawie otrzymanych od nauczyciela przewodników. Zdobytą wiedzę sprawdzaliśmy wykonując przygotowane przez nauczyciela zadania i krzyżówki. Następnie udaliśmy się na spacer nad morze, gdzie odkrywaliśmy różne ciekawe siedliska roślin wydmowych.
      W drodze powrotnej odwiedziliśmy historyczne miejsce-  niemiecki nazistowski obóz  koncentracyjny i zagłady Stutthof. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Stutthof, zobaczyliśmy Pomnik Martyrologii ofiar obozu a także Bramę Śmierci. Dowiedzieliśmy się w jakich warunkach żyli więźniowie. Wszystko to zrobiło na nas ogromne wrażenie. Jest to bardzo bolesne historycznie miejsce, zarówno dla Polaków jak i ludzi innych narodowości.

     • Wycieczka szlakiem wrześniowych walk 1939 na Pomorzu

     • 6.10.20, klasy 7a i 7e wzięły udział wycieczce, której celem było, poznanie miejsc  związanych z walkami września 1939 roku. W jej toku uczniowie zwiedzili Westerplatte, Kolibki (rejon walk 2 Batalionu Morskiego), port gdyński i Muzeum Emigracji, Cmentarz Marynarki Wojennej na Kępie Oksywskiej, gdzie walczył i zginął bohaterską śmiercią pułkownik Stanisław Dąbek. Ostatnim etapem naszej wyprawy był Skwer Kościuszki. Mogliśmy tam podziwiać wspaniałe żaglowce, "Dar Pomorza" i "Dar Młodzieży", oraz niszczyciel "Błyskawica". Wspaniała lekcja patriotyzmu i historii.

     • Europejski dzień języków obcych

     • 26 września ogłoszono w 2001 roku Europejskim Dniem Języków Obcych. To międzynarodowe święto zostało ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Głównym jego celem jest propagowanie języków obcych i zachęcenie do ich nauki.
      Z tej właśnie okazji organizowane są zazwyczaj różne imprezy dla dzieci, nagrywane programy czy też przeprowadzane konkursy. W tym roku ze względu na pandemię mają one ograniczony wymiar i zasięg.
      W naszej szkole dzieci miały okazję obejrzeć lub samodzielnie przygotować prezentacje multimedialne dotyczące tematu. Uczniowie rozwiązywali quizy związane z krajami europejskimi i wykonywali plakaty zamieszczając na nich najważniejsze informacje dotyczące naszego kontynentu.

      Pamiętajmy, że jak to rzekł Roger Bacon: ‘Knowledge of languages is the doorway to wisdom.’

     • Sprzątanie świata 18 - 20.09.2020

     • Tegoroczna akcja ekologiczna: „Sprzątanie świata – Polska” niewątpliwie różniła się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19. Jednak uczniowie klas 1-3 nie zapomnieli, że Ziemia to nasz wspólny Dom i zadbali o nią w nieco inny sposób.
      Najpierw wychowawcy przeprowadzili zajęcia o tematyce ekologicznej  z wykorzystaniem różnorodnych materiałów pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Następnie dzieci wykonały dowolne prace plastyczne: rysunek, forma przestrzenna, plakat, inne, obrazujące powtórne wykorzystanie, przetworzenie tradycyjnych tworzyw sztucznych w warunkach domowych – „recykling domowy”’.
      Klasy 2 i 3 przetworzyły użyte butelki z tworzyw sztucznych i wykonały wspaniałe pojemniki na przybory szkolne. Dzieci z klas 1 stworzyły prace plastyczne: „Roboty”, których zadaniem jest recykling wszelkich plastików.
      Prace wszystkich uczniów były bardzo pomysłowe i ciekawe, ale jury wyróżniło i przyznało następujące miejsca:
      Klasa 3a:
      1 m-sce Helena Krasowska
      2 m-sce Ania Biernacka
      3 m-sce Mikołaj Lassmann
      Klasa 2a:
      1 m-sce Ola Pliszka
      2 m-sce Ibrahim Mańkowski
      3 m-sce Maja Freitag
      Klasa 1B:
      1 m-sce Lena Grzymkowska
      2 m-sce Hanna Adamczyk
      3 m-sce Tytus Żyła

      Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy,
      a  nagrodzonym uczniom - gratulujemy! 

      Sekcja ekologiczna klas 1-3

     • Narodowe czytanie - nagrody rozdane


     • Czytanie "Balladyny", tragedii autorstwa Juliusza Słowackiego stało się ciekawym doświadczeniem dla naszych konkursowiczów. Nauczycielki polonistki miały przyjemność wysłuchać radiowych talentów uczniów, ich rodzeństwa, a także rodziców. Wszyscy zostali zaangażowani w stworzenie nagrania głosowego, podczas którego grupy czytały wybrane przez siebie fragmenty utworu Słowackiego.
      Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki. Przyznano cztery pierwsze miejsca w kolejnych kategoriach:
      - kat. kl.II: Aleksandra Strzelec z mamą;
      - kat. kl. IV: Tomasz Krasowski z rodzeństwem;
      - kat. kl. VI: Milena Śliwińska z mamą;
      - kat. kl. VII: Aleksandra Mickiewicz z rodziną.
      Jesteśmy pełni uznania dla wszystkich wykonań. Widać wyraźnie, jak duże predyspozycje aktorskie posiadają twórcy nagrań.  Mamy nadzieję, że samo wykonywanie zadania było dla wszystkich uczniów i ich bliskich fascynującą przygodą. 

      Gratulujemy!
       

     • Sprzątanie świata

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 27. akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczne Sprzątanie świata - Polska odbywało się pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. Plastik jest wszechobecny, towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Stosy plastikowych śmieci niszczą nasze środowisko. Dlatego należy jak najmniej zużywać plastikowych opakowań, odpady segregować oraz ponownie je wykorzystywać. 
      W tym roku nasi uczniowie indywidualnie sprzątali swój kawałek świata.