• SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

w Szkole Podstawowej nr 1

Działania w zakresie doradztwa zawodowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Elblągu mają na celu wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.

Działania z zakresu doradztwa zawodowo – edukacyjnego realizowane są przez:

• wychowawców,
          • nauczycieli przedmiotu,
          • pedagoga i psychologa szkolnego,
          • bibliotekarzy,
          • szkolnego doradcę zawodowego,
          • rodziców lub osoby zaproszone prezentujące praktyczne aspekty dokonywania wyborów zawodowo – edukacyjnych.

Do zadań i obowiązków doradcy zawodowego należą:

• diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej,
          • gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia,
          • prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu z uwzględnieniem rozpoznanych mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów,
          • koordynowanie działalności informacyjno – doradczej prowadzonej przez szkołę,
          • współpraca z innymi nauczycielami w tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu.