• Giganci programowania

     • Drodzy uczniowie!
      Wystartowały zapisy na darmowe warsztaty “Szkoła z Gigantami”. W jesiennej edycji zajęć, uczniowie mogą sprawdzić się w programowaniu gier w środowisku Scratch lub tworzeniu własnych stron internetowych.
      Zachęcamy do udziału! Pierwsze zajęcia startują już 30 listopada!

      Szczegóły i zapisy znajdują się na stronie www.szkolazgigantami.pl

     • Europejski tydzień kodowania - Code Week 2020

     • Tydzień kodowania, który odbył się 10-25 października 2020, to europejska inicjatywa, której celem jest zachęcenie do nauki kodowania. W ramach Code Week europejskie państwa rywalizują w ilości zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Uczniowie naszej szkoły uczęszczający do świetlicy wykonali zadania w ramach ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować”. Układali kolorowe wieże na podstawie wzoru oraz za pomocą kodu. Tworzyli zakodowane obrazy odwzorowując ilustracje, układając na podstawie koordynatów oraz dokładając symetryczną część obrazka. Nasze spotkania zostały zgłoszone i znalazły się na europejskiej mapie wydarzeń. Dodatkowo uczniowie z klasy IV c na lekcji języka polskiego uczestniczyli w zakodowanych potyczkach ortograficznych. Rozwiązywali zakodowane zadania: sudoku, mucha, bingo, zakodowane sylaby oraz układali wieże ortograficzne. Uczestnicy podczas spotkań udoskonalali logiczne myślenie, koncentrację uwagi, uczyli się współpracować. W tym roku Polska znalazła się na I miejsce w rankingu Europejskiego Tygodnia Kodowania. Bardzo cieszymy się, że mieliśmy swój wkład w to wydarzenie! Podczas zajęć wszyscy wspaniale się bawili, bo nauka kodowania to przede wszystkim dobra zabawa! 

     • Konkurs plastyczny - Bezpieczni w ruchu drogowym

     • Jak bezpiecznie przechodzić po przejściu dla pieszych? Dlaczego warto nosić elementy odblaskowe? Jakie miejsca są bezpieczne do zabawy? Jak należy zachować się  jako pasażer pojazdu? To tylko niektóre pytania na  jakie dzieci odpowiadały tworząc prace plastyczne w ramach konkursu „Bezpieczni w ruchu drogowym”. To była już 21. edycja konkursu. Łącznie do oceny wpłynęło ponad 200 prac. Organizatorami przedsięwzięcia byli Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, GE Power sp. z o.o. w Elblągu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu. 
      Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły – Lena Janaszak z klasy IIIa. Serdecznie gratulujemy!

     • Czytam baśnie Andersena

     • W poniedziałek, 19.10.2020 r., w bibliotece szkolnej odbył się konkurs literacki ze znajomości wybranych baśni H. Ch. Andersena dla uczniów klas II i III. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z twórczością pisarza oraz zachęcenie ich do sięgania po literaturę piękną. Dwuosobowe zespoły przystąpiły do potyczek konkursowych w osobnych turach wiekowych. Uczniowie klas II rozwiązywali test zamknięty. Ich zadaniem było wybranie poprawnej odpowiedzi dotyczącej baśni. Natomiast uczniowie klas III rozpoznawali baśnie po cytowanych fragmentach, rozszyfrowywali ich tytuły oraz musieli skojarzyć postać z tytułem baśni. Wszyscy zawodnicy wykazali się doskonałą znajomością baśni pana Andersena. 
      O zwycięstwie zadecydowała bardzo mała różnica punktowa.

      Wyniki konkursu:
      KLASY  II :
      I miejsce – II a – Marta Brembor, Oliwier Wojdon
      II miejsce – II c –  Olek Borys, Mateusz Zaremba
      II miejsce – II b – Zosia Orzech, Hania Świętoniowska

      KLASY III:
      I miejsce – III a – Apolonia Dziurdź, Julian Łasiński
      II miejsce – III c – Olga Kulma, Oliwia Kuligowska, Maja Grabowska
      III miejsce – III b – Maja Kubik, Oliwia Pietruszyńska

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
       

     • Jesienne mandale

     • Jesień, to czas kiedy świat wokół mieni się kolorami, a przyroda dostarcza nam mnóstwa przepięknych i przepysznych darów. Dzieci z klasy III b zachwycone ich barwami i kształtami podczas jednych z zajęć w szkole komponowały z nich niezwykłe prace w postaci MANDALI. Zobaczcie sami i pobawcie się tak samo w długie, jesienne wieczory.

     • Falujące obrazy, spotkanie ze sztuką op-art

     • 13 października w klasie III b odbyły się długo wyczekiwane zajęcia z elbląskim artystą panem Bogdanem Kilińskim. Dzieci za sprawą opowieści prowadzącego przeniosły się w świat twórczej wyobraźni i stworzyły obrazy na miarę prawdziwych malarzy.  Wyeksponowane w klasowej galerii prace zdają się poruszać, falować. Razem tworzą niepowtarzalne „dzieło sztuki”. Zobaczcie sami.

     • 14 października... inaczej niż zwykle

     • Zajęcia w klasie III b tego dnia poświęcone były książkom, a dokładniej zachęceniu dzieci do poszukiwania i czytania książek, które potrafią przenieść czytelnika w inny świat, rozwinąć wyobraźnię i zabić nudę długich jesiennych wieczorów. Podczas zajęć dzieci słuchały fragmentów wybranych książek, wykonywały okładki do wybranych pozycji. Każdy uczeń miał też okazję poczuć się „pożeraczem wyrazów” i stworzył swój portret tej postaci. Możecie je podziwiać na załączonych zdjęciach. 

     • Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1

     • 14 października najmłodsi w Szkole Podstawowej nr 1 w Elblągu złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów SP1. Ta uroczystość była bardzo ważna dla naszej szkolnej społeczności gdyż teraz już wszyscy pierwszoklasiści są pełnoprawnymi uczniami i uczennicami. Życzymy pierwszakom z klas Ia, Ib i Ic, by uczyli się jak mawiamy "w dechę", by szkoła i rodzice mieli z nich pociechę.

     • Wycieczka na Mierzeję Wiślaną

     • W dniu 07.10.2020r. klasa VIId uczestniczyła w wycieczce na Mierzeję Wiślaną. Jadąc w stronę Krynicy Morskiej obserwowaliśmy zmiany, jakie zachodzą na Mierzei Wiślanej za sprawą jej przekopu i budowy kanału żeglugowego Nowy Świat. Za Krynicą Morską, kierując się w stronę miejscowości Piaski, dotarliśmy do najwyższego szczytu Mierzei Wiślanej, jakim jest Wielbłądzi Garb. Weszliśmy na szczyt, który znajduje się na wysokości 49,5 m n.p.m., gdzie z platformy widokowej podziwialiśmy cudowne widoki z jednej strony na wody Zatoki Gdańskiej a z drugiej na wody  Zalewu Wiślanego. Kawałek dalej, przeszliśmy ścieżką edukacyjną, z której dowiedzieliśmy się dużo na temat ptaków, występujących na Mierzei Wiślanej. Ścieżką tą dotarliśmy na Górę Pirata. Każdego roku, w ramach Europejskich Dni Ptaków, odbywa się tu liczenie przelatujących ptaków. Można tu obserwować miliony ptaków wędrujących na zimowiska położone w południowej Europie i Afryce. Spotkaliśmy tu członków Stowarzyszenia Drapolicz, którzy przekazali nam wiele interesujących informacji na temat obserwowanych ptaków. Próbowaliśmy również sami rozpoznawać różne gatunki ptaków na podstawie otrzymanych od nauczyciela przewodników. Zdobytą wiedzę sprawdzaliśmy wykonując przygotowane przez nauczyciela zadania i krzyżówki. Następnie udaliśmy się na spacer nad morze, gdzie odkrywaliśmy różne ciekawe siedliska roślin wydmowych.
      W drodze powrotnej odwiedziliśmy historyczne miejsce-  niemiecki nazistowski obóz  koncentracyjny i zagłady Stutthof. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Stutthof, zobaczyliśmy Pomnik Martyrologii ofiar obozu a także Bramę Śmierci. Dowiedzieliśmy się w jakich warunkach żyli więźniowie. Wszystko to zrobiło na nas ogromne wrażenie. Jest to bardzo bolesne historycznie miejsce, zarówno dla Polaków jak i ludzi innych narodowości.

     • Wycieczka szlakiem wrześniowych walk 1939 na Pomorzu

     • 6.10.20, klasy 7a i 7e wzięły udział wycieczce, której celem było, poznanie miejsc  związanych z walkami września 1939 roku. W jej toku uczniowie zwiedzili Westerplatte, Kolibki (rejon walk 2 Batalionu Morskiego), port gdyński i Muzeum Emigracji, Cmentarz Marynarki Wojennej na Kępie Oksywskiej, gdzie walczył i zginął bohaterską śmiercią pułkownik Stanisław Dąbek. Ostatnim etapem naszej wyprawy był Skwer Kościuszki. Mogliśmy tam podziwiać wspaniałe żaglowce, "Dar Pomorza" i "Dar Młodzieży", oraz niszczyciel "Błyskawica". Wspaniała lekcja patriotyzmu i historii.

     • Europejski dzień języków obcych

     • 26 września ogłoszono w 2001 roku Europejskim Dniem Języków Obcych. To międzynarodowe święto zostało ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Głównym jego celem jest propagowanie języków obcych i zachęcenie do ich nauki.
      Z tej właśnie okazji organizowane są zazwyczaj różne imprezy dla dzieci, nagrywane programy czy też przeprowadzane konkursy. W tym roku ze względu na pandemię mają one ograniczony wymiar i zasięg.
      W naszej szkole dzieci miały okazję obejrzeć lub samodzielnie przygotować prezentacje multimedialne dotyczące tematu. Uczniowie rozwiązywali quizy związane z krajami europejskimi i wykonywali plakaty zamieszczając na nich najważniejsze informacje dotyczące naszego kontynentu.

      Pamiętajmy, że jak to rzekł Roger Bacon: ‘Knowledge of languages is the doorway to wisdom.’

     • Sprzątanie świata 18 - 20.09.2020

     • Tegoroczna akcja ekologiczna: „Sprzątanie świata – Polska” niewątpliwie różniła się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19. Jednak uczniowie klas 1-3 nie zapomnieli, że Ziemia to nasz wspólny Dom i zadbali o nią w nieco inny sposób.
      Najpierw wychowawcy przeprowadzili zajęcia o tematyce ekologicznej  z wykorzystaniem różnorodnych materiałów pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Następnie dzieci wykonały dowolne prace plastyczne: rysunek, forma przestrzenna, plakat, inne, obrazujące powtórne wykorzystanie, przetworzenie tradycyjnych tworzyw sztucznych w warunkach domowych – „recykling domowy”’.
      Klasy 2 i 3 przetworzyły użyte butelki z tworzyw sztucznych i wykonały wspaniałe pojemniki na przybory szkolne. Dzieci z klas 1 stworzyły prace plastyczne: „Roboty”, których zadaniem jest recykling wszelkich plastików.
      Prace wszystkich uczniów były bardzo pomysłowe i ciekawe, ale jury wyróżniło i przyznało następujące miejsca:
      Klasa 3a:
      1 m-sce Helena Krasowska
      2 m-sce Ania Biernacka
      3 m-sce Mikołaj Lassmann
      Klasa 2a:
      1 m-sce Ola Pliszka
      2 m-sce Ibrahim Mańkowski
      3 m-sce Maja Freitag
      Klasa 1B:
      1 m-sce Lena Grzymkowska
      2 m-sce Hanna Adamczyk
      3 m-sce Tytus Żyła

      Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy,
      a  nagrodzonym uczniom - gratulujemy! 

      Sekcja ekologiczna klas 1-3

     • Narodowe czytanie - nagrody rozdane


     • Czytanie "Balladyny", tragedii autorstwa Juliusza Słowackiego stało się ciekawym doświadczeniem dla naszych konkursowiczów. Nauczycielki polonistki miały przyjemność wysłuchać radiowych talentów uczniów, ich rodzeństwa, a także rodziców. Wszyscy zostali zaangażowani w stworzenie nagrania głosowego, podczas którego grupy czytały wybrane przez siebie fragmenty utworu Słowackiego.
      Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki. Przyznano cztery pierwsze miejsca w kolejnych kategoriach:
      - kat. kl.II: Aleksandra Strzelec z mamą;
      - kat. kl. IV: Tomasz Krasowski z rodzeństwem;
      - kat. kl. VI: Milena Śliwińska z mamą;
      - kat. kl. VII: Aleksandra Mickiewicz z rodziną.
      Jesteśmy pełni uznania dla wszystkich wykonań. Widać wyraźnie, jak duże predyspozycje aktorskie posiadają twórcy nagrań.  Mamy nadzieję, że samo wykonywanie zadania było dla wszystkich uczniów i ich bliskich fascynującą przygodą. 

      Gratulujemy!
       

     • Sprzątanie świata

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 27. akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczne Sprzątanie świata - Polska odbywało się pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. Plastik jest wszechobecny, towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Stosy plastikowych śmieci niszczą nasze środowisko. Dlatego należy jak najmniej zużywać plastikowych opakowań, odpady segregować oraz ponownie je wykorzystywać. 
      W tym roku nasi uczniowie indywidualnie sprzątali swój kawałek świata. 

     • Dzień kropki

     • 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, zabawy i odwagi. Obchody Dnia Kropki zostały zainspirowane powieścią Petera Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot”. Jest to opowiadanie o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Dzięki kropce dziewczynka uwierzyła w siebie. Podczas zajęć w świetlicy uczniowie obejrzeli film animowany oparty na książce „The Dot”, czyli „Kropka” oraz wysłuchali piosenki O. Pawłowskiej pt. „Kropka”. Rozmawiali o talentach i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji. Podczas zajęć plastycznych kolorowali kropkowe ilustracje oraz malowali swoje obrazki według własnego pomysłu. Dodatkowo była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia w kropkowej ramce przygotowanej przez p. Ilonę Król. Podczas zajęć wszystkie dzieci dobrze się bawiły i wiedzą, że trzeba wierzyć w siebie i swoje możliwości. Każdy ma talent i kropka!

     • 81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

     • Wrzesień to czas tragicznych rocznic dla Narodu Polskiego. Jedna z nich jest 17 września, rocznica sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.  Zapoczątkowała ona pasmo tragicznych wydarzeń dla setek tysięcy Polaków mieszkających na tzw. kresach II RP. W dniu dzisiejszym, poczet sztandarowy naszej szkoły, brał udział w miejskich obchodach tego wydarzenia, pod krzyżem katyńskim na cmentarzu komunalnym Agrykola. Po raz pierwszy uroczystości odbywały się w warunkach obostrzeń związanych z koronawirusem.

       

     • Jesienne biegi przełajowe

     • Dnia 15 września 2020r w parku Modrzewie odbyły się XXXV Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Uczniowie naszej szkoły  wywalczyli 7 medali.

      Medaliści Jesiennych Biegów Przełajowych :
      I m-ce Zofia Orzech z klasy II b 
      III m-ce Aleksander Sinica z klasy II a
      I m-ce Tomasz Bętlewski z klasy III a
      I m-ce Michalina Trochimczuk rocznik 2010
      IV m-ce Oliwia Mroczek rocznik 2009
      I m-ce Milena Trochimczuk rocznik 2007
      III m-ce Kornelia Kranz rocznik 2007
      III m-ce Izabela Cielesz rocznik 2006

      Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych!

     • Narodowe czytanie 2020

     • Kolejny raz uczniowie, rodzice i nauczyciele SP1 biorą udział w Narodowym Czytaniu - akcji, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcję, z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zorganizowano po raz pierwszy w 2012 roku. W obecnej, dziewiątej edycji będziemy czytać Balladynę - Juliusza Słowackiego. Zachęcamy do wspólnego czytania i udziału w konkursie. Informacje o nim  znajdują się pod poniższym linkiem
       

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21

     • 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Stęsknieni za sobą, za ławką szkolną, tablicą, po kilku miesiącach wróciliśmy w mury szkoły. Przed nami rok inny niż wszystkie poprzednie, rok trudny. Pierwszakom, rozpoczynającym naukę w naszej szkole życzymy, by znalazły tu prawdziwych przyjaciół. Wszystkim uczniom sukcesów. Nauczycielom zadowolenia z pracy.

      Powodzenia w nowym roku szkolnym 2020/2021.