• "Mikołajkowe szach-maty"

     • Zawodnicy UKS SKOCZEK Elbląg i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 biorący udział w projekcie "Edukacja przez szachy w szkole" uczestniczyli w konkursie plastycznym "Mikołajkowe szach-maty". Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych:

      Klasy I-III

      I    Mateusz Turek 

      II   Miłosz Mikulski

      III  Piotr Krauze

      Klasy IV-VIII

      I    Lena Janaszak

      II   Alan Goljat

      Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom ciekawych prac i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach plastycznych o tematyce szachowej!!!    

     • VII MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY

     • 10.12.2021r. w Szkole Podstawowej Nr 1 odbył się VII MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY

      Organizatorem turnieju był Uczniowski Klub Sportowy „Skoczek” Elbląg oraz SP1

      Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund w 1 dzień w jednej grupie. Tempo gry: 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii, wg  kodeksu szachowego  PZSzach. 

      Do rywalizacji sportowej przystąpiło 27 szachistów z 8 szkół podstawowych. 

      Puchary w kategorii drużyna wywalczyły szkoły:

      I   miejsce SP 1

      II  miejsce SP 12

      III miejsce SP 15

      Medale w kategorii dziewczęta otrzymały:

      złoty medal – Maliszewska Aleksandra

      srebrny medal – Kierul Alicja 

      brązowy medal – Grabowska Maja

      Medale w kategorii chłopcy otrzymali:

      złoty medal -Trochimczuk Szymon

      srebrny medal – Krasowski Antoni

      brązowy medal – Duda Miłosz

      Szczegółowe wyniki podane są na stronie Chess Arbiter

      Dyplomy, nagrody, słodki poczęstunek dla wszystkich zawodników ufundował Hotel Tristan, Katy Rybackie. Gościem turnieju był Święty Mikołaj – wręczył zawodnikom  nagrody i słodki upominek.

      Do bezpiecznego przebiegu zawodów przyczynili się wolontariusze, p. Robert Czarnecki oraz uczniowie klas VIII z SP1.

      Irena Sokołowska             

                                                                                                              

     • Mikołaj w 7 c

     • Na godzinie wychowawczej w naszej klasie pojawił się Mikołaj. Dla każdego miał prezenty! Jednak, aby coś dostać, należało wykonać jakieś zadanie, np. zatańczyć, zaśpiewać, powiedzieć wierszyk, itp. Nie było to łatwe, jednak daliśmy radę. 

      Bardzo miło spędziliśmy czas.

      Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

     • Wyniki konkursu bibliotecznego!

     • Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu zorganizowanego w naszej bibliotece szkolnej, promującego czytelnictwo wśród uczniów.

      Dziękujemy za liczny udział wszystkim chętnym, Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

       

      W klasach II – III:

      1 miejsce: Kacper Leńczuk 3a

      2 miejsce: Nadia Wysocka 3b

      3 miejsce ex aequo: Maurycy Jabłoński 2b, Lena Kopyść 2c, Mateusz Turek 2a,

       

      W klasach IV – VIII:

      1 miejsce: Lena Janaszak 4a

      2 miejsce: Wojciech Nasarzewski 4a

      3 miejsce: Helena Krasowska 4a

     • Drodzy Czytelnicy!

     • Mamy dla Was kolejne nowości książkowe, zakupione dzięki środkom Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

      Jeśli dopadła Was zimowa chandra to zapraszamy do biblioteki!

       

      Przypominamy, że jest możliwość wypożyczania oraz rezerwowania książek przez Internet, za pomocą Librus e-Biblio: https://liblink.pl/6Su8eUlqtB

       

      Zapraszamy!

      Biblioteka

    • Konkurs na selektywną zbiórkę odpadów
     • Konkurs na selektywną zbiórkę odpadów

     •    W dniu 16 listopada bieżącego roku w ZUO odbyła się uroczystość podsumowania XXV edycji „Konkursu na selektywną zbiórkę odpadów” pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Elbląg.      Nasza szkoła miała przyjemność uświetnić tę uroczystość programem artystycznym.

         W roli reprezentantów wystąpili uczniowie z klasy Ib i uczennice z klas Vb i Va. Zaprezentowali oni piosenki i krótką inscenizację, w której zawarte były wskazówki jak dbać i chronić naszą planetę Ziemię. Wszyscy artyści spisali się na medal.

     • "Fascynujacy świat zwierząt egzotycznych"

     •  W ubiegłym tygodniu uczniowie z młodszych (Ic, Ib, IIa, IIIa, IIIb, IIIc) i starszych (IVc, Va, Vb, Vc, VIa, VIIe, VIIIb) klas uczestniczyli w żywej lekcji biologii. Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się dużo na temat budowy, środowiska życia, upodobań pokarmowych różnych gatunków owadów, pajęczaków i gadów. Dzieci na żywo mogły oglądać i podziwiać fascynujący świat zwierząt egzotycznych a nawet dotknąć niektóre z nich. Wśród zwierząt tych były m.in.: pająki ptaszniki, skorpiony, owady takie jak modliszki, liśćce, straszyki, patyczaki, wije czy kameleony i gekony. Największym ulubieńcem wszystkich dzieci okazał się kameleon Nikodem.

      Niektóre dzieci zdecydowały się nawet na hodowlę patyczaków i straszyków w swoich domach. 

                Lekcje te wywołały dużo pozytywnych emocji wśród uczniów!

                                                                                               Beata Gawkowska

    • Mikołajki dla Jasia
     • Mikołajki dla Jasia

     •    Zbliża się najpiękniejszy czas w roku – czas świąt Bożego Narodzenia. Czas radości, miłości i otwartych serc... Dlatego zwracamy się do wszystkich z prośbą o wsparcie akcji „Mikołajki dla Jasia” i zachęcamy do wzięcia udziału w licytacjach.

         Jaś ma 15 miesięcy – większą część swojego życia spędził w gabinetach lekarskich i na wielu oddziałach w szpitalach w całej Polsce, a mimo to nadal nie ma postawionej diagnozy. Jest „wyjątkowy” – nie ma takiego drugiego przypadku w Polsce, ale właśnie ta „wyjątkowość” mu nie pomaga. Wiemy, że Jaś ma  niewydolność podniebienia miękkiego, cechy zespołu opuszkowego spowodowane prawdopodobnie uszkodzeniem jąder nerwów czaszkowych (nerwu językowego, językowo-gardłowego i błędnego). Efektem tego jest dysfagia (zaburzenia połykania) i dyzartria wiotka (zaburzenia mowy). Jedyną metodą walki z tymi zaburzeniami są elektrostymulacje  i rehabilitacja neurologopedyczna oraz fizjologiczna, które nie są refundowane przez NFZ. Jaś musi stymulować mięśnie i nerwy, nie tylko, aby mógł jeść samodzielnie i nigdy już nie wrócił do sondy, ale również w celu poprawy jego wydolności oddechowej, bo pojawiły się już bardzo niebezpieczne nocne zaburzenia oddychania i bezdechy spowodowane właśnie niewydolnością podniebienia.

      Bardzo liczymy na Waszą pomoc!

      Licytacje odbywają się na facebooku szkoły >>> https://www.facebook.com/sp1elblag

    • Z wizytą na Słowacji i Węgrzech
     • Z wizytą na Słowacji i Węgrzech

     •    W dniach 11-17.10.2021 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, w ramach projektu "Powiedz NIE" Erasmus+, wyjechali  na Słowację i Węgry. To było wydarzenie, które można by nazwać przyjemnym z pożytecznym. Nie były to tylko warsztaty, ale również pięć dni intensywnego zwiedzania, poznawania tradycji i zwyczajów Słowaków i Węgrów, ważnych historycznie i kulturowo miejsc tych państw, a przede wszystkim nowe znajomości z rówieśnikami i rozmowy z nimi  w języku angielskim.
         Już pierwszego dnia pobytu zachwycił nas widok z okien naszego hotelu "Panorama" - cudowne zakole Dunaju i ta mgła unosząca się  nad wodą…
         Drugiego dnia zauroczył nas Esztergom - miasto po węgierskiej stronie rzeki z przepiękną Bazyliką św. Stefana - węgierskie Gniezno.
         Trzeciego dnia zwiedzaliśmy przepięknie położony zamek w Wyszehradzie - a raczej jego ruiny. Dopełnieniem tego dnia była perełka - Sentendre - odpowiednik polskiego Kazimierza nad Wisłą. Aura tego miasteczka zauroczyła nas wszystkich. Zwiedziliśmy tam muzeum marcepana, spróbowaliśmy specjału kuchni węgierskiej – langoszy, a całoroczny sklepik z ozdobami choinkowymi z elementami muzealnymi pozwolił nam poczuć już  atmosferę  świąt bożonarodzeniowych.
         Zwiedziliśmy również czarujący Budapeszt. Spacerowaliśmy po Baszcie Rybackiej, podziwialiśmy odnowiony Parlament. Byliśmy również na Placu Bohaterów. Naszym przewodnikiem był Pan Wojciech Paczkowski - nauczyciel historii, który ciekawie opowiadał  o zabytkach, kulturze, legendach.
         Kolejnym punktem warsztatów był pobyt w zaprzyjaźnionej szkole w miejscowości Dunamocs, który przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie tej szkoły, na nasze powitanie, przygotowali krótką inscenizację i gry integracyjne, podczas których mogliśmy "szlifować" język angielski. Mogliśmy też zobaczyć, jak wyglądają ich lekcje i różne zajęcia warsztatowe.
         Ostatniego dnia zostaliśmy  zaproszeni do wspólnego zwiedzania ich Domu Regionalnego - lokalnego muzeum. Po odbytych zajęciach wyruszyliśmy na wspólną wycieczkę do miejscowości Komarno, gdzie mogliśmy spędzić wspólnie czas ze słowackimi koleżankami i kolegami z projektu. Spacerując i rozmawiając w języku angielskim odnajdowaliśmy kamieniczki wybudowane w stylu różnych państw UE - charakterystyczne miejsce Komarna.
         Podczas pobytu w okolicy Śturova nie mogło zabraknąć wizyty u naszego rodaka - Jana III Sobieskiego, który jest bardzo ważną i cenioną postacią wśród Węgrów i Słowaków. Śturovo okazało się słynnymi Parkanami, gdzie wojska polskie rozgromiły wojska tureckie.  Na pamiątkę tej bitwy  wybudowano okazały pomnik polskiego króla.  Teraz czekamy na rewizytę naszych nowych kolegów.

     • "Szkoła do hymnu"

     • 10 listopada, już po raz drugi, w ramach obchodów Święta Niepodległości, społeczność naszej szkoły, wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. 
      Za włączenie się w inicjatywę otrzymaliśmy podziękowania i dyplom od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Znaleźliśmy się w gronie blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata.

     • Dzień Życzliwości

     • ,,Dzień Życzliwości"  w  kolejnej odsłonie. Na  korytarzach szkolnych pojawiły  się plakaty z cytatami, zawierającymi treści związane z  tematyką święta.
      Uczniowie podczas przerw chętnie  zapoznają się z ich  przesłaniem😊

     • Życzliwość

     • Prawdziwej życzliwości nie można kupić, jednak można jej doświadczyć. Życzliwości nie trzeba się specjalnie uczyć, wystarczy ją okazywać każdego dnia w domu, w szkole . 
      Samorząd Uczniowski w ramach ,, Dnia Życzliwości" umieścił na korytarzach szkolnych plakaty zawierające cytaty związane ze świętem. 
      Jako Samorząd Uczniowski będziemy wszelkie postawy życzliwości promować i okazywać w naszej szkole.

     • Zajęcia szachowe

     • W tym tygodniu dzieci na zajęciach szachowych poznały  taktykę gry w szachy w 3 osoby. Nowa forma gry spowodowała skrajne emocje:radość, ciekawość, zainteresowanie, ekscytacje, strach, zniecierpliwienie.

     • SZKOLNY KONKURS „WIEDZA O ZDROWIU”

     •        W dniu 18.11.2021r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w szkolnym konkursie „Wiedza o zdrowiu”. 

      Celem tego konkursu było rozwijanie wiedzy uczniów na temat zdrowia oraz promowanie zdrowego stylu życia.

      W konkursie wzięło udział 16 uczniów. 

      A oto laureaci:

      I miejsce- Michał Kruszyński kl.VIIe

      II miejsce- Alicja Rezmer kl.VIIIa

      III miejsce- Michalina Kokitko kl.VIIIc

           Zwycięzcy otrzymali dyplomy i bony upominkowe do Empik-u. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodką nagrodę pocieszenia.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

      Beata Gawkowska

    • Konkursu o życiu i twórczości Adama Mickiewicza.
     • Konkursu o życiu i twórczości Adama Mickiewicza.

     • W związku ze zbliżającymi się 223 urodzinami Adama Mickiewicza, ogłaszamy konkurs wiedzy o życiu i twórczości patrona Naszej Szkoły.

      Konkurs sprawdza znajomość faktów z życia Adama Mickiewicza, umiejętność rozpoznawania oraz interpretacji dzieł poety. 

      Bardzo prosimy, aby każda klasa VI i VII, wybrała dwóch przedstawicieli, którzy powinni zgłosić się do Biblioteki w celu zapisania się.

      Konkurs odbędzie się w poniedziałek (20.12.2021 r.) o godzinie 10:45, w bibliotece szkolnej.

      ZAPRASZAMY!

      Biblioteka

     • Konkurs biblioteczny „Niebieski koralik”.

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych Uczniów z klas: II i III do udziału w konkursieo „Karolci” autorstwa Marii Kruger.

      Konkurs odbędzie się w środę (15.12.2021 r.), o godzinie 12:55 w bibliotece szkolnej.

      Prosimy zainteresowane osoby o zgłaszanie się do Biblioteki w celu zapisania się.

      Konkurs odbędzie się w formie pisemnej.

      Zachęcamy do zapoznania się z lekturą – „Karolcia” Maria Kruger.

      ZAPRASZAMY!

      Biblioteka

     • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • 21  listopada obchodzimy Dzień  Życzliwości i Pozdrowień.

      Jest to jedno z nietypowych świąt, które wywołuje u nas pozytywne emocje.

      Jest okazją ,by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom.

      Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej.

      Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.

      Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, dlatego nasza społeczność szkolna włączyła się w projekt zrobienia plakatów. Nauczyciele w czasie lekcji przeprowadzają pogadanki na temat życzliwości, szacunku, dobrych relacji oraz kultury osobistej.

      Poniżej piękne prace naszych uczniów.

    • Święto Niepodległości w świetlicy
     • Święto Niepodległości w świetlicy

     • 11  listopada to Święto  Niepodległości  upamiętniające  odrodzenie  państwa  polskiego. Warto i należy przypominać dzieciom o tym święcie. 

      10 listopada 2021 roku zorganizowany został quiz wiedzy na temat Święta Niepodległości. Przygotowania  rozpoczęliśmy dużo wcześniej – gromadziliśmy  informacje  i zdjęcia  dotyczące  ważnych  wydarzeń historycznych, poznawaliśmy sylwetki bohaterów narodowych. W  trakcie quizu wspólnie rozwiązaliśmy świąteczną  krzyżówkę , próbowaliśmy   odpowiedzieć czym  jest dla nas NIEPODLEGŁOŚĆ?.  Pytania  dotyczyły zarówno historii jak i  współczesności. Dzieci wspaniale  poradziły sobie odpowiadając na większość pytań. Quiz przebiegał w miłej atmosferze, przyniósł  wszystkim  wiele  satysfakcji i zadowolenia. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy plakat upamiętniający to szczególne święto, przygotowaliśmy kotyliony, prace plastyczne związane były z naszymi symbolami narodowymi. W przeddzień święta o godzinie 11.11 z dumą i należytą powagą wszystkie dzieci i nauczyciele świetlicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

      Nauczyciele świetlicy

     • Wycieczka do Parku Modrzewie

     • W dniu 8 listopada klasa VIIId wraz z wychowawcą rozpoczęła cykl zajęć, których celem jest poznanie historii naszego miasta, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Elbląga.

      W ramach tych zajęć uczniowie korzystają z utworzonych w naszym mieście ścieżek dydaktycznych o łącznej długości 16 km, tj. Szlak Parków, Szlak Starego Miasta i Szlak Form Przestrzennych.

      Na początek udaliśmy się do Parku Modrzewie, gdzie przewodnik zapoznał nas z ciekawą, nieznaną nam do tej pory, historią tego miejsca. Przy okazji podziwialiśmy jesienne piękno przyrody, rozpoznawaliśmy drzewa po korze pni i owocach. Na zakończenie naszego pobytu w parku odbył się konkurs wiedzy, w którym drużyna, która zwyciężyła otrzymała w nagrodę kompasy. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci przewodnika po elbląskich parkach.

                                    Miło i pożytecznie spędziliśmy ten czas!

      Beata Gawkowska