• Spotkania autorskie


        •  

          Galeria zdjęć ze spotkań autorskich 

           

          SPOTKANIE AUTORSKIE Z JOANNĄ OLECH

          10 marca 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z ilustratorką i pisarką Panią Joanną Olech, autorką popularnych książek dla dzieci. 

          W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas II, III, IV, V i VI.
          Joanna Olech odkreśliła, że nie ważne jest to, jaki wykonuje się zawód lub jakie studia się ukończyło. Każdy może zostać pisarzem, jeżeli tego bardzo chce, ponieważ nie jest do tego potrzebne specjalne wykształcenie. 
          Autorka opowiedziała dzieciom, jak została pisarką. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści w oparciu o jej debiutancką książkę „Dynastię Miziołków”.
          Joanna Olech zaprezentowała również serię „Przygody Pompona”, której głównym bohaterem jest smok - Pompon.
          W związku z tym pokazała również swoją kolekcję smoków, wykonanych szydełkiem przez mieszkankę Elbląga, mamę jednej z naszych uczennic. 
          Atrakcją spotkania były zabawy, zagadki i konkursy, oparte przede wszystkim na twórczości autorki. Dzieci mogły wykazać się kreatywnością, wymyślając na poczekaniu  historie o smoku, który miał różne nastroje.
          Joanna Olech objaśniła również serię książek objętych programem wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat:  „Czytam sobie” na poziomie 1, 2, 3. 
          Autorka przybliżyła także treści książek pt.: „Tarantula, Klops i Herkules” i „Kto Ty jesteś?”
          Pod koniec spotkania autorskiego można było zakupić książki Joanny Olech oraz uzyskać autograf z „miziołkową” pieczęcią.
          Autorka złożyła również autograf na plakacie promującym spotkanie oraz zostawiła szkice, które powstały podczas spotkania. Zostały również zakupione Pojedyncze egzemplarze jej książek (z autografem), zostały wystawione na aukcji  w naszej szkole podczas WOŚP.


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARLENĄ POPŁAWSKĄ-MAREK

           25 maja 2016 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panią Marleną Popławską-Marek, która wydała swoją pierwszą książkę pt.: "Wyprawa na Maksa". 
          Autorka książki z wykształcenia jest nauczycielką języka polskiego z przygotowaniem do terapii psychologicznej. Kilka lat pracowała w biurze podróży. Na co dzień łączy swoje dwie pasje, jakimi są podróże oraz pisanie wierszy, opowiadań i książek.
          Podczas spotkania uczniowie z klas I-III słuchali fragmentów jej książki, zaznaczali na mapie fizycznej świata kraje, o których wspominał główny bohater - Maks, oraz poznawali ciekawostki związane z tymi państwami. Pod koniec spotkania Pani Marlena Popławska - Marek sprawdziła ile zapamiętali i nagrodziła swoją książką jednego ucznia, który szybko i prawidłowo udzielał odpowiedzi. Pod koniec spotkania chętni uczniowie mogli zakupić jej książkę oraz otrzymać autograf.


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z MICHAŁEM RUSINKIEM

          25 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, podczas którego wybrani uczniowie z klas III pięknie recytowali wiersze pisarza. Szczęśliwych wybrańców wyłoniono podczas przesłuchań, które odbyły się tydzień przed spotkaniem. 
          Dodatkowo chętni uczniowie przygotowali ilustracje oraz mini-książeczki do wybranych wierszy pisarza.
          Michał Rusinek zapoznał uczniów z wybranymi utworami swojego autorstwa. Zaprezentował swoją nową książkę pt.: „Księga potworów”, do której ilustracje zostały wykonane przez Daniela de Latour. Oprócz tego dzieci wspólnie z pisarzem ułożyły opowiadanie. Wymyślały przymiotniki, którymi pisarz uzupełnił luki w tekście. Stworzone opowiadanie przez Michała Rusinka i dzieci można przeczytać w bibliotece. Pod koniec spotkania wszyscy zgromadzeni mogli zadawać pytania, stanąć w kolejce po autograf albo zrobić sobie zdjęcie z pisarzem.


          SPOTKANIE Z BOŻENĄ KRACZKOWSKĄ

          2 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, poetką, fotografikiem, pieśniarką Panią Bożeną Kraczkowską.
          Zgromadzeni uczniowie mogli posłuchać fragmentów książki pt. „Purpurowe gniazdo” oraz wspólnie z gościem zaśpiewać piosenki przy akompaniamencie gitary. Dodatkową atrakcją były zagadki o zwierzętach. Uczniowie, którzy udzielili prawidłowej odpowiedzi, otrzymali zakładki do książek. Pod koniec spotkania dzieci ustawiły się w kolejce po autograf.


          CIEKAWE SPOTKANIE Z HISTORIĄ I LITERATURĄ

          3.04.2017r.  gościł w naszej szkole Pan Tomasz Stężała, autor kilku książek o tematyce związanej z wojennymi losami Elbląga oraz osobą p. gen. Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego.
          29 grudnia 2016 r. Rada Miejska w Elblągu podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017- Elbląskim Rokiem Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego, którego p. Stężała jest wnukiem.
          W czasie spotkania uczniowie mogli wysłuchać wielu ciekawych historii związanych z panem generałem i zapoznać się z unikatowymi materiałami archiwalnymi. Lekcja była również przyczynkiem do krótkich rozważań nad patriotyzmem naszych czasów. 


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE

          26 maja 2017r. o godz.9.00 uczniowie naszej szkoły spotkali się z pisarzem - Panem Grzegorzem Kasdepke, który pisze od 20 lat, a jego książki sprzedały się w nakładzie ponad 2 mln egzemplarzy!
          Dzieci miały kolejną okazję, by porozmawiać o przeczytanych książkach z ich autorem. W czasie spotkania okazało się, że jednym z ulubionych bohaterów literackich uczniów SP1 jest detektyw Pozytywka, że chętnie sięgają po książki pt. "Tylko bez całowania! Czyli jak radzić sobie z niektórymi emocjami", "Słodki rok Kuby i Buby", "Bon czy ton" i "Savoir-vivre dla dzieci" ( Nagroda Edukacja XXI w 2004r. ) i wiele innych.
          Pisarz jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych autorów książek dla dzieci, w sposób ciekawy i z humorem, opowiedział o swojej pracy, bohaterach, których stworzył i o tym, że inspiracją powstania wielu zabawnych historii był jego syn - Kacper. Na koniec autor złożył wiele autografów i obietnicę ponownego odwiedzenia naszej szkoły!
          Mamy nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do tego, że nasi uczniowie jeszcze chętniej będą czytać! 


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z ZOFIĄ STANECKĄ

          27 września 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie z Panią Zofią Stanecką, w którym uczestniczyli uczniowie z klas młodszych.
          Autorka przybliżyła dzieciom jak wyglada praca pisarza. Opowiedziała, że najlepiej jej się pisze na kanapie z psem, a myśli w wannie. Natomiast do tworzenia książki oprócz wiedzy potrzebna jest WYOBRAŹNIA i WRAŻLIWOŚĆ. Pisarka podczas spotkania wspólnie z dziećmi tworzyła rysunki, słowa, opowiadanie oraz przybliżyła program nauki czytania „Czytam sobie” na poziomie 1, 2, 3. Pod koniec nasi milusińscy mieli możliwość zadania osobistych pytań, zakupienia książek autorki, a potem możliwość dostania autografu. 


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAGODĄ FALARZ

          11 października 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie z elbląską pisarką, Panią Jagodą Falarz.
          Podczas spotkania którego uczniowie poznali utwory zamieszczone w dwóch książkach autorki: „Czytanki Piekarczyka” i „Wiersze z Ratusza”. Pisarka opowiedziała również o tym jak powstają wiersze, jak długo pisze oraz zachęcała dzieci do czytania książek, ponieważ dzięki temu wzbogacają swoja wyobraźnię. Pani Jagoda podkreśliła, że sama dużo czyta i to ułatwia jej pisanie wierszy.
          Oprócz tego podczas spotkania dzieci odgadywały różne zagadki, a na koniec mogły poprosić pisarkę o autograf i wspólne zdjęcie. 


          DRUGIE SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAGODĄ FALARZ

          22 listopada 2017 r. odbyło się drugie spotkanie autorskie z lokalną poetką Panią Jagodą Falarz, w którym uczestniczyły dwie klasy – III a, III b.
          Dzieci słuchały wierszy napisanych przez Panią Jagodę, wypytywały o jej twórczość oraz życie prywatne. Po spotkaniu Pani Jagoda Falarz otrzymała wiersze napisane przez uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie literackim. Pani Jagoda obiecała przeczytać i ocenić otrzymane utwory. Dodatkowo uczniowie z klasy II a, którzy wzięli udział w pierwszym spotkaniu autorskim, wykonali rysunki do wierszy poetki.


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAKUBEM SKWORZ
           

          12 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panem Jakubem Skworz, podczas którego pisarz czytał fragmenty swojej książki pod tytułem "Adam Mickiewicz. Łobuz i mistrz".
          Pan Jakub opowiadał potem o dzieciństwie Adama Mickiewicza - o jego pierwszym utworze, który napisał oraz o ciekawoskach z lat młodzieńczych. Uczniowie z klas szóstych o siódmych uważnie słuchały, a potem odpowiadały na pytania związane z tematem spotkania. Dzieci za prawidłowe odpowiedzi otrzymywały nagrody. Tradycyjnie po spotkaniu można było poprosić autograf i zakupić książkę pisarza.


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR ELŻBIETĄ ZUBRZYCKĄ

          Dnia 23 lutego 2018 roku biblioteka szkolna zorganizowała kolejne spotkanie autorskie poświęcone „Cyberprzemocy w cyberprzestrzeni”. Tym razem w progach szkoły gościliśmy Panią dr Elżbietę Zubrzycką, znaną psycholog, terapeutkę, wykładowcę, założycielkę Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego (GWP) z oddziałem GWP dla dzieci i jednocześnie pisarkę.
          Jest ona autorką ponad 30 książek dla dzieci, z których 6 zostało lekturami szkolnymi. W czasie spotkania pisarka przybliżyła uczniom takie zagadnienia jak: powierzanie tajemnic, poczucie własnej godności i wartości. Mówiła o tym, jak chronić się przed przemocą, wykorzystywaniem seksualnym oraz konsekwencjach skrywania sekretów. Była też możliwość zakupienia książek autorki.
          Wizyta pisarki zakończyła się rozdawaniem autografów i sesją zdjęciową.


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ STRĘKOWSKĄ-ZAREMBĄ
           

          Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH, 18 października 2018 r. odbyło się spotkanie z pisarką Panią Małgorzatą Strękowską-Zarembą. Autorką książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych, laureatką wielu nagród i wyróżnień.
          Pani Małgorzata jest autorką między innymi "Detektywa Kefirka", "Okropnego Maciusia", "Filipka" oraz najnowszych książek z serii POLSCY SUPERBOHATEROWIE - "Marszałek Józef Piłsudski", "Rotmistrz Witold Pilecki", "Maria Skłodowska-Curie". 
          W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas: I, II, III i IV, którym Pani Małgorzata Strękowska-Zaremba, w nawiązaniu do setnej rocznicy odzykania niepodległości przez Polskę, przybliżyła postać najsłynniejszego "wąsacza" w całej Rzeczypospolitej, którego wąsy kryły pewną tajemnicę. Opowiedziała o spełnionym chłopięcym marzeniu Józefa i o wróżbie Cyganki, za które musiał zapłacić wysoka cenę. Mimo to pozostał skromny i uczciwy, pogodny i pełen humoru.  
          Pisarka również zachęciła uczniów do czytania serii o Filipku, której główny bohater jest istnym wulkanem energii, a jego głowa jest prawdziwą skarbnicą niepoprawnych pomysłów. 
          Pod koniec spotkania uczniowie zadawali pytania oraz otrzymali autografy.


          "Wędruj ojczystymi szlakami" 
          w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania niepodległości - w ramach cyklu spotkań podróżniczych
          "Moje podróże małe i duże" (w ramach NPRCz - Priorytet 3)

          30 października 2018 r. odbyło się spotkanie z Panem Leszkiem Marcinkowskim Prezesem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy V a, V e oraz nauczyciele. 
          Pan Prezes PTTK omówił szlaki turystyczne: piesze i rowerowe na terenie Elbląga, okolic i Polski. Objaśnił w jaki sposób używać aplikacji mobilnej "Ścieżka Piekarczyka" oraz zapoznał nas z TRInO, w ramach gry "Poznaj Elbląg". Pan Leszek opowiedział również krótką historię Elbląga w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a także zachęciał nas do założenia koła turystycznego na terenie szkoły, podlegającego pod PTTK. 


          SPOTKANIE AUTORSKIE Z PODRÓŻNIKIEM ALEKSANDREM DOBĄ-
          w ramach cyklu spotkań podróżniczych
          "Moje podróże małe i duże" (w ramach NPRCz - Priorytet 3)

          6 listopada 2018 r. odbyły się dwa spotkania z kajakarzem, parolotniarzem, spadochroniarzem - Aleksandrem Dobą, który zaraził swoją energią wszystkich uczestników. 
          W spotkaniach wzięli udział uczniowie z klas V, VI, VII i VIII, którzy z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści o trzech wyprawach transatlantyckich, a potem zadawali pytania. Podróżnik także zaprezentował książki opisujące jego biografię i przeżycia po dwóch wyprawach oceanicznych. Po prezentacji chętnie składał autografy i pozował do zdjęć z klasami i pojedynczymi uczestnikami spotkań.
          Atrakcją pierwszego spotkania było odczytanie wiersza "Dla Gabi" (małżonki Aleksandra Doby) autorstwa Pani Iwony Piątkowskiej"No bo, bez Pani - cóż to za Doba? Nikomu wtedy się nie spodoba!"...
          Na drugiej godzinie Olek otrzymał medal za cierpliwość i wytrwałość w przeciwstawianiu się żonie Gabi w połowie trzeciej wyprawy transatlantyckiej. Aleksander Doba ucieszył się z obu niespodzianek, ale najbardziej z medalu.
          Dwa plakaty z autografem Olka Doby zostały wystawione podczas aukcji  WOŚP w naszej szkole.


          SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM, OPOWIADACZEM
          I ZAŁOŻYCIELEM MuBaBaO - 
          MICHAŁEM MALINOWSKIM

          28 lutego uczniowie klasy V i VI spotkali się z opowiadaczem, podróżnikiem, kustoszem i założycielem MuBaBaO – Muzeum Bajki Baśni i Opowieści, Panem Michałem Malinowskim.
          Pan Michał jest pisarzem i autorem nowatorskich metod opowiadania. Jako członek Rady do spraw Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego próbuje ocalić słowa od zapomnienia. W poszukiwaniu inspiracji i nowych metod pracy ze słowem przemierza świat. Koniec roku 2018 spędził na Festiwalu Sztuki Opowiadania w New Delhi w Indiach. Czerpie z kultur afrykańskiej, azjatyckiej, amerykańskiej... Pracuje zarówno z dziećmi, dla których stworzył wiele autorskich programów, jak i z dorosłymi, których w tym samym czasie bawi, zaciekawia i edukuje.
          Dzisiaj zagościł w progach naszej szkoły. Podczas spotkania opowiedział uczniom o swojej pasji i muzeum, które sam założy. Wspólnie z uczniami opowiadał i tworzył bajki i opowieści. Następnie uczniowie z klocków przywiezionych przez pana Michała budowali różne obiekty i tworzyli własne opowieści. Powstały naprawdę ciekawe, czasem wesołe, a czasem przerażające opowiadania i bajki. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i w skupieniu słuchali opowieści pana Michała, a tworzenie własnych przyniosło im wiele radości i satysfakcji.