• V Wiosenny Turniej Szachowy UKS SKOCZEK Elbląg i SP1

     • W dniach 25 - 27 maja rozegraliśmy pierwszy po ponad rocznej przerwie turniej. Był to turniej klasyfikacyjny P - 60, do którego przystąpiło 36 szachistów w wieku od 8 do 17 lat, z 12 szkół elbląskich i SP 3 Braniewo.

      Dwóch zawodników podwyższyło kategorie szachowe, 4 zawodników uzyskało normę na IV kategorię oraz 11 zdobyło V kategorię szachową. Szachiści zagrali 7 rund systemem szwajcarskim.

      W turnieju jako sędzia asystent debiutowała najlepsza elbląska szachistka Lidia Czarnecka. Wielkim wsparciem była praca wolontariuszy pana Roberta Czarneckiego, Szymona Trochimczuka oraz wolontariuszy z klas VIIIa i VIIId.

      Ogromne podziękowania kierujemy do fundatora nagród i poczęstunku Hotelu Tristan w Kątach Rybackich. W ciągu trzech dni turnieju zawodnicy mieli poczęstunek nie tylko słodki, ale i gorący w postaci pizzy, a na zakończenie każdy szachista otrzymał nagrodę.

      Oto wyniki końcowe:

      Chłopcy:

      I miejsce     Bartosz Głowacki      II LO

      II miejsce    Michał Butkiewicz     III LO

      III miejsce   Natan Bielaszewski  II LO

       

      Dziewczęta:

      I miejsce      Kaja Thiel        II LO

      II miejsce     Alicja Kierul      SP 1

      III miejsce    Ola Szłapka     SP 15

       

      Wszystkim zawodnikom gratulujemy podjęcia gry po tak długiej przerwie i zapraszamy już dziś uczniów szkół podstawowych do udziału w XVI Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora SP1, w dniu 11 czerwca 2021roku.

      Grażyna Ciesielska

     • Szachy w SP1

     • Szkoła Podstawowa nr 1 w Elblągu to placówka, w której prężnie działa Uczniowski Klub Sportowy SKOCZEK Elbląg na równi z ogólnopolskim projektem „Edukacja przez szachy w szkole”. W Edukacji uczymy się szachów poprzez zabawę, w Klubie trenujemy, a wszystko dlatego, że lubimy szachy. Jak mówi indyjskie przysłowie „Szachy są jak morze, w którym komar się może napić, a słoń - wykąpać się”.

      Zapraszamy na stronę Klubu do obejrzenia filmu >>>

     • Serce za serce

     • 26 maja obchodzimy jedno z najpiękniejszych świąt w roku, święto wyjątkowe - Dzień Matki. Tego dnia chcemy podziękować mamom za wszystko – za to, że są, za serce które nam okazują, za cierpliwość, troskę, wyrozumiałość i przede wszystkim bezgraniczną miłość. My dzieci bardzo kochamy swoje mamy, chociaż czasem dostarczamy im wiele kłopotów, ale też radości. Dlatego ten jedyny w swoim rodzaju dzień jest okazją do obdarowania ich upominkami i życzeniami płynącymi prosto z serca. W tym roku dzieci ze świetlicy wykonały dla swoich mam przepiękne czerwone serduszka z filcu. „Szyły je z sercem” bo dla najukochańszych osób na świecie.

      dzieci i nauczyciele świetlicy

     • Origami na Dzień Mamy

     • Uczniowie klasy VII a i b poznali historię dawnej sztuki składania papieru. Choć wszyscy kojarzymy origami z Japonią, swoje korzenie ma w Chinach gdzie powstała już w VI w.n.e. Uczniowie wykonali kwiaty na Dzień Mamy. Może nie są pięknie pachnące ale wykonane od serca. Wszystkim mamom w dniu ich święta moc najserdeczniejszych życzeń.

      Ilona Król

     • Dzień Matki

     • Z okazji Dnia Mamy uczniowie klasy I a postanowili wykonać piękne laurki i wazony z gliny. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, w swoje działania wkładali dużo serca. Laurki na pewno uszczęśliwią każdą mamę.

      K. Krasowska

     • Monotypia

     • Dzieci z klas V wykonały prace techniką monotypii - grafika jednej odbitki. Scenariusz został przygotowany w ramach szkolenia "Lekcja: Enter". Uczniowie obejrzeli film nagrany przez nauczyciela a później samodzielnie wykonali prace. Jest to bardzo prosta technika do samodzielnego wykonania w domu, daje bardzo szybki i ciekawy efekt. Film ułatwi pracę, zapraszam wszystkich małych i dużych do zabawy.

      Ilona Król

     • Secesyjne witraże

     • Secesja to jeden z piękniejszych okresów w dziejach sztuki i architektury,  Uczniowie klas V i VII jako dodatkową pracę próbowali pobawić się w artystów witrażystów.  Ich prace wzbudzają zachwyt.

     • Egipskie komiksy

     • Archeologia to ciekawa dziedzina nauki, dlatego też uczniowie klas IV na lekcjach plastyki odkrywali tajemnice Starożytnego Egiptu. W niecodzienny sposób postarali się połączyć stare z nowym. Oto efekty ich pracy - Egipski Komiks.

     • Animacje w klasach szóstych

     • Uczniowie klas VI w ramach lekcji plastyki podjęli się wyzwania i pobawili w filmowców. Oto efekty ich prac. Może za parę lat okaże się, że wśród nich jest zdobywca Oskara. Niestety nie każdy z uczniów dysponował dobrym sprzętem, oprogramowaniem czy aplikacją, ale mimo wszystko postarali się wykonać animację najprostszą techniką. Moje gratulacje :)

      Ilona Król

     • Średniowieczne inicjały

     • Na lekcji plastyki uczniowie klasy V a i b poznali sztukę okresu średniowiecza. Inspirując się starymi księgami, inkunabułami i starodrukami, wykonali swoje inicjały w stylu średniowiecznego pisma. 

     • Plakaty filmowe - plastyka w klasie VII

     • Uczniowie klas VII a i b poznali jeden z nurtów w sztuce - Plakat. Zainspirowani Polską Szkołą Plakatu, której historię poznali podczas lekcji plastyki, wykonali plakaty do swoich ulubionych filmów. Oto efekty ich pracy.

     • Piramida żywieniowa - technika w klasie V

     • Uczniowie klas V na zajęciach z techniki odkrywają tajniki zdrowego odżywiania, zgodnie z tematem - "ABC - Zdrowego życia". Zadanie polegało na przedstawieniu piramidy żywieniowej, którą uczniowie poznali na zajęciach. Sposoby prezentacji i wykonanie prac zaskoczyły nawet nauczyciela. Oby poznane zasady uczniowie stosowali w życiu codziennym.

      Ilona Król

     • Turniej szachowy klas IIIa i IIIb o tytuł MISTRZA GRUPY

     • Klasy IIIa i IIIb uczestniczą w Ogólnopolskim projekcie "Edukacja przez szachy w szkole" od pierwszej klasy. Dziewczęta i chłopcy poznali już najistotniejsze tajniki królewskiej gry. Bardzo chętnie przystępują do szachownicy, uczą się poprzez zabawę, co sprzyja rozwijaniu koncentracji, umiejętności planowania, a przede wszystkim poszerza kompetencje matematyczne. 
      Od lutego do końca kwietnia, z przerwami  spowodowanymi nauka zdalną, dzieci zagrały turniej szachowy o tytuł MISTRZA GRUPY.

      Oto wyniki w poszczególnych grupach:

      Klasa IIIa 
      Grupa I
      I miejsce  wśród chłopców - Wojciech Kaszyc
      I miejsce  wśród dziewcząt - Lena Janaszak

      Grupa II
      I miejsce  wśród chłopców - Gabriel Tocha
      I miejsce  wśród dziewcząt - Lena Małko

      Klasa IIIb 
      Grupa I
      I miejsce  wśród chłopców – Nataniel Bukowski
      I miejsce  wśród dziewcząt – Maja Janta-Lipińska

      Grupa II
      I miejsce  wśród chłopców – Tymon Malinowski
      I miejsce  wśród dziewcząt – Michalina Szostak

      Gratulujemy wspaniałej gry i życzymy dalszych szachowych sukcesów.


      Grażyna Ciesielska

     • Podsumowanie I etapu ogólnopolskiego konkursu plastycznego SZACHY KRÓLEWSKA GRA

     • Szkoła Podstawowa nr 1 wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym SKOCZEK Elbląg zorganizowały dla uczniów i zawodników szachowych naszej szkoły I etap ogólnopolskiego konkursu plastycznego SZACHY KRÓLEWSKA GRA. 
      Prace wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi, oprócz  rysunków były również formy przestrzenne. Oto wykonawcy najlepszych prac plastycznych, które zostały wysłane na II etap konkursu do MDK Śródmieście Wrocław. 

      Klasy I
      I miejsce Mikołaj Zięba oraz Lena Kopyść
      II miejsce Mateusz Turek
      III miejsce Fabian Krzyżopolski

      Klasy II-III
      I miejsce Michalina Szostak
      II miejsce Lena Janaszak
      III miejsce Michał Heida

      Klasy IV-VI
      I miejsce Kacper Krużyński
      II miejsce Igor Dziemidowicz

      Serdecznie gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w konkursie.

      Grażyna Ciesielska i Irena Sokołowska

     • Sprzątanie Bażantarni

     • W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi nasi wspaniali uczniowie spotkali się w podmiejskim lesie Bażantarnia aby uprzątnąć na jednym ze szlaków turystycznych zalegające śmieci i zanieczyszczenia.
      Motywatorem i organizatorem tej akcji był uczeń klasy 7 b Jakub Apanowicz. Pomimo, że uczniów nie było wielu, charyzma i zaangażowanie uczestników spowodowała zebranie wielu worków zanieczyszczeń w trudnym, górzystym terenie.

      Spotkanie było również okazją do odwiedzenia i przyjrzenia się Pomnikowi Przyrody znajdującemu się w Bażantarni. Dobry nastrój i humor dopisywał wszystkim uczestnikom. Młodzież miała okazję do spotkania na świeżym powietrzu, spaceru w przepięknym lesie oraz zadbania o czystość NASZEJ PLANETY!!!

      Brawo nasi wspaniali uczniowie!!!

                                                                                           Wioletta Szulaczuk

     • Mali konstruktorzy

     • Z szerokiej gamy zajęć świetlicowych, dzieci, a w szczególności chłopcy uwielbiają zajęcia konstrukcyjne. „Wpadając” do świetlicy szybko siadają obok pojemników, w których znajdują się różnorodne, kolorowe klocki. Z materiałów konstrukcyjnych (plastikowe i drewniane klocki, składanki konstrukcyjne: plastikowe rurki, kwadraty magnetyczne, elementy budowlane) tworzą domy, mosty, modele statków kosmicznych oraz innych pojazdów, wymyślone stworki. Budują indywidualnie, w parach, albo w małych grupkach. Dzięki tej formie zabawy nasi mali konstruktorzy kształtują wyobraźnię przestrzenną i pomysłowość, uczą się cierpliwości, współpracy w grupie, gotowości do kompromisu. Zabawy konstrukcyjne ćwiczą myślenie, ale również odgrywają ważną rolę w usprawnieniu manualnym. Konkursy na najciekawszą budowlę organizowane w naszej świetlicy dostarczają dzieciom wiele satysfakcji. Nasi mali konstruktorzy nigdy nie mają dosyć budowania i ciągle tworzą nowe, efektowniejsze konstrukcje.

      Nauczyciele świetlicy

     • Wiosenne Przebudzenie

     • W dniu 04 maja 2021r. ogłoszone zostały wyniki Międzyszkolnego konkursu recytatorskiego „Wiosenne Przebudzenie”, którego organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu.

      Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach wiekowych:

      - klasy I-III szkół podstawowych

      - klasy IV-VIII szkół podstawowych.

      Z wielką przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zostali laureatami konkursu:

      I miejsce w kategorii klas I-III zdobyła Lena Janaszak uczennica klasy IIIa

      III miejsce w kategorii klas I-III zdobył Piotr Krauze uczeń klasy Ia

      Serdecznie Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów!!!

      Opiekun konkursu: Beata Gawkowska

    • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2021
     • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2021

     • Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny organizowanego przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. 

      Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu 22 kwietnia 2021. W zawodach, których celem jest propagowanie kultury matematycznej wzięło udział 40 uczestników w czterech kategoriach wiekowych:

      • w kategorii Żaczek (klasy II) – 18 osób,
      • w kategorii Maluch (klasy III i IV) – 8 osób,
      • w kategorii Beniamin (klasy V i VI) – 9 osób,
      • w kategorii Kadet (klasy VII i VIII) – 5 osób.

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju.