W dniach 11-17.10.2021 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, w ramach projektu "Powiedz NIE" Erasmus+, wyjechali na Słowację i Węgry. To było wydarzenie, które można by nazwać przyjemnym z pożytecznym. Nie były to tylko warsztaty, ale również pięć dni intensywnego zwiedzania, poznawania tradycji i zwyczajów Słowaków i Węgrów, ważnych historycznie i kulturowo miejsc tych państw, a przede wszystkim nowe znajomości z rówieśnikami i rozmowy z nimi w języku angielskim.
Już pierwszego dnia pobytu zachwycił nas widok z okien naszego hotelu "Panorama" - cudowne zakole Dunaju i ta mgła unosząca się nad wodą…
Drugiego dnia zauroczył nas Esztergom - miasto po węgierskiej stronie rzeki z przepiękną Bazyliką św. Stefana - węgierskie Gniezno.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy przepięknie położony zamek w Wyszehradzie - a raczej jego ruiny. Dopełnieniem tego dnia była perełka - Sentendre - odpowiednik polskiego Kazimierza nad Wisłą. Aura tego miasteczka zauroczyła nas wszystkich. Zwiedziliśmy tam muzeum marcepana, spróbowaliśmy specjału kuchni węgierskiej – langoszy, a całoroczny sklepik z ozdobami choinkowymi z elementami muzealnymi pozwolił nam poczuć już atmosferę świąt bożonarodzeniowych.
Zwiedziliśmy również czarujący Budapeszt. Spacerowaliśmy po Baszcie Rybackiej, podziwialiśmy odnowiony Parlament. Byliśmy również na Placu Bohaterów. Naszym przewodnikiem był Pan Wojciech Paczkowski - nauczyciel historii, który ciekawie opowiadał o zabytkach, kulturze, legendach.
Kolejnym punktem warsztatów był pobyt w zaprzyjaźnionej szkole w miejscowości Dunamocs, który przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie tej szkoły, na nasze powitanie, przygotowali krótką inscenizację i gry integracyjne, podczas których mogliśmy "szlifować" język angielski. Mogliśmy też zobaczyć, jak wyglądają ich lekcje i różne zajęcia warsztatowe.
Ostatniego dnia zostaliśmy zaproszeni do wspólnego zwiedzania ich Domu Regionalnego - lokalnego muzeum. Po odbytych zajęciach wyruszyliśmy na wspólną wycieczkę do miejscowości Komarno, gdzie mogliśmy spędzić wspólnie czas ze słowackimi koleżankami i kolegami z projektu. Spacerując i rozmawiając w języku angielskim odnajdowaliśmy kamieniczki wybudowane w stylu różnych państw UE - charakterystyczne miejsce Komarna.
Podczas pobytu w okolicy Śturova nie mogło zabraknąć wizyty u naszego rodaka - Jana III Sobieskiego, który jest bardzo ważną i cenioną postacią wśród Węgrów i Słowaków. Śturovo okazało się słynnymi Parkanami, gdzie wojska polskie rozgromiły wojska tureckie. Na pamiątkę tej bitwy wybudowano okazały pomnik polskiego króla. Teraz czekamy na rewizytę naszych nowych kolegów.
Aktualności
Z wizytą na Słowacji i Węgrzech
- 8
"Szkoła do hymnu"
10 listopada, już po raz drugi, w ramach obchodów Święta Niepodległości, społeczność naszej szkoły, wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”.
Za włączenie się w inicjatywę otrzymaliśmy podziękowania i dyplom od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Znaleźliśmy się w gronie blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata.
Dzień Życzliwości
,,Dzień Życzliwości" w kolejnej odsłonie. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty z cytatami, zawierającymi treści związane z tematyką święta.
Uczniowie podczas przerw chętnie zapoznają się z ich przesłaniem😊
Życzliwość
Prawdziwej życzliwości nie można kupić, jednak można jej doświadczyć. Życzliwości nie trzeba się specjalnie uczyć, wystarczy ją okazywać każdego dnia w domu, w szkole .
Samorząd Uczniowski w ramach ,, Dnia Życzliwości" umieścił na korytarzach szkolnych plakaty zawierające cytaty związane ze świętem.
Jako Samorząd Uczniowski będziemy wszelkie postawy życzliwości promować i okazywać w naszej szkole.
Zajęcia szachowe
W tym tygodniu dzieci na zajęciach szachowych poznały taktykę gry w szachy w 3 osoby. Nowa forma gry spowodowała skrajne emocje:radość, ciekawość, zainteresowanie, ekscytacje, strach, zniecierpliwienie.
3
SZKOLNY KONKURS „WIEDZA O ZDROWIU”
W dniu 18.11.2021r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w szkolnym konkursie „Wiedza o zdrowiu”.
Celem tego konkursu było rozwijanie wiedzy uczniów na temat zdrowia oraz promowanie zdrowego stylu życia.
W konkursie wzięło udział 16 uczniów.
A oto laureaci:
I miejsce- Michał Kruszyński kl.VIIe
II miejsce- Alicja Rezmer kl.VIIIa
III miejsce- Michalina Kokitko kl.VIIIc
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i bony upominkowe do Empik-u. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodką nagrodę pocieszenia.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Beata Gawkowska
Konkursu o życiu i twórczości Adama Mickiewicza.
W związku ze zbliżającymi się 223 urodzinami Adama Mickiewicza, ogłaszamy konkurs wiedzy o życiu i twórczości patrona Naszej Szkoły.
Konkurs sprawdza znajomość faktów z życia Adama Mickiewicza, umiejętność rozpoznawania oraz interpretacji dzieł poety.
Bardzo prosimy, aby każda klasa VI i VII, wybrała dwóch przedstawicieli, którzy powinni zgłosić się do Biblioteki w celu zapisania się.
Konkurs odbędzie się w poniedziałek (20.12.2021 r.) o godzinie 10:45, w bibliotece szkolnej.
ZAPRASZAMY!
Biblioteka
Konkurs biblioteczny „Niebieski koralik”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych Uczniów z klas: II i III do udziału w konkursieo „Karolci” autorstwa Marii Kruger.
Konkurs odbędzie się w środę (15.12.2021 r.), o godzinie 12:55 w bibliotece szkolnej.
Prosimy zainteresowane osoby o zgłaszanie się do Biblioteki w celu zapisania się.
Konkurs odbędzie się w formie pisemnej.
Zachęcamy do zapoznania się z lekturą – „Karolcia” Maria Kruger.
ZAPRASZAMY!
Biblioteka
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Jest to jedno z nietypowych świąt, które wywołuje u nas pozytywne emocje.
Jest okazją ,by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom.
Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej.
Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.
Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, dlatego nasza społeczność szkolna włączyła się w projekt zrobienia plakatów. Nauczyciele w czasie lekcji przeprowadzają pogadanki na temat życzliwości, szacunku, dobrych relacji oraz kultury osobistej.
Poniżej piękne prace naszych uczniów.
46
Święto Niepodległości w świetlicy
11 listopada to Święto Niepodległości upamiętniające odrodzenie państwa polskiego. Warto i należy przypominać dzieciom o tym święcie.
10 listopada 2021 roku zorganizowany został quiz wiedzy na temat Święta Niepodległości. Przygotowania rozpoczęliśmy dużo wcześniej – gromadziliśmy informacje i zdjęcia dotyczące ważnych wydarzeń historycznych, poznawaliśmy sylwetki bohaterów narodowych. W trakcie quizu wspólnie rozwiązaliśmy świąteczną krzyżówkę , próbowaliśmy odpowiedzieć czym jest dla nas NIEPODLEGŁOŚĆ?. Pytania dotyczyły zarówno historii jak i współczesności. Dzieci wspaniale poradziły sobie odpowiadając na większość pytań. Quiz przebiegał w miłej atmosferze, przyniósł wszystkim wiele satysfakcji i zadowolenia. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy plakat upamiętniający to szczególne święto, przygotowaliśmy kotyliony, prace plastyczne związane były z naszymi symbolami narodowymi. W przeddzień święta o godzinie 11.11 z dumą i należytą powagą wszystkie dzieci i nauczyciele świetlicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
Nauczyciele świetlicy
Wycieczka do Parku Modrzewie
W dniu 8 listopada klasa VIIId wraz z wychowawcą rozpoczęła cykl zajęć, których celem jest poznanie historii naszego miasta, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Elbląga.
W ramach tych zajęć uczniowie korzystają z utworzonych w naszym mieście ścieżek dydaktycznych o łącznej długości 16 km, tj. Szlak Parków, Szlak Starego Miasta i Szlak Form Przestrzennych.
Na początek udaliśmy się do Parku Modrzewie, gdzie przewodnik zapoznał nas z ciekawą, nieznaną nam do tej pory, historią tego miejsca. Przy okazji podziwialiśmy jesienne piękno przyrody, rozpoznawaliśmy drzewa po korze pni i owocach. Na zakończenie naszego pobytu w parku odbył się konkurs wiedzy, w którym drużyna, która zwyciężyła otrzymała w nagrodę kompasy. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci przewodnika po elbląskich parkach.
Miło i pożytecznie spędziliśmy ten czas!
Beata Gawkowska
„Najpiękniejsza kartka świąteczna” szkolny konkurs graficzny w programie Paint dla klas I-III
Zapraszam do wzięcia udziału w szkolnym konkursie graficznym na ,,Najpiękniejszą kartkę świąteczną’’.
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie dzieci z klas I – III.Prace proszę wysyłać na adres: marta_leja@sp1.info.elblag.pl
Termin wysyłania prac upływa 15 grudnia 2021r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w Librusie 22 grudnia 2021 r.
Cele konkursu:
Rozwijanie zainteresowań i umiejętności uczniów w zakresie grafiki komputerowej.
Zasady konkursu:
– praca powinna być wykonana w edytorze grafiki Paint,
– każdy uczestnik przygotowuje jedną pracę konkursową,
– praca powinna być podpisana imieniem, nazwiskiem autora i klasą, do której uczęszcza,
– praca powinna mieć wymiary 10 x 15 cm (poziomo lub pionowo),
– prace stają się własnością organizatora.Kryteria oceniania prac:
– oceniane będą estetyka, pomysł oraz zgodność z tematem.
Termin dostarczenia prac i ogłoszenie wyników:
– prace należy przesłać na jeden z następujących adresów:
Zasady przyznawania nagród:
– nagrody i dyplomy zostaną przyznane dla miejsc 1 – 3,
– osoby zajmujące miejsca 1 – 3 otrzymają ocenę celującą z informatyki.Zapraszam,
Marta Leja
Wycieczka klas 7b i 7c
Pod koniec października klasy 7 b i 7 c odwiedziły Trójmiasto.
Punktem głównym zwiedzania był pomnik historii: "Pole Bitwy na Westerplatte" oraz Główne Miasto w Gdańsku. Na Westerplatte młodzież, poznając te ważne historycznie miejsce, przekonała się, co to znaczy honor, odwaga, bohaterstwo i odpowiedzialność. Spacer edukacyjny zakończył się na kopcu Pomnika Obrońców Wybrzeża.
Kolejnym punktem przygody uczniowskiej było Główne miasto w Gdańsku, gdzie uczniowie mogli podziwiać przepiękne fasady budynków, obiekty sakralne, usłyszeć krótkie historie mieszkańców kamienic, czy stanąć pod Fontanną Neptuna.
Podczas wyjazdu nie zabrakło integracji klasowej i zabawy – uczniowie wzięli udział w zajęciach w JumpCity.
1
Spotkanie Samorządu Uczniowskiego -Integracja zespołu
04.11.21r.uczniowie klas:7a,7e,8a spotkali się w Bażantarni w celach integracji zespołu.
Przy ognisku został omówiony plan pracy SU.
Jako opiekunowie SU bardzo dziękujemy młodzieży za duże zaangażowanie oraz liczne pomysły.
Ogólnopolski Tydzień Kariery
Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. W tym roku OTK odbył się w dniach 18 – 24 października, a hasło przewodnie to : Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność.
W ramach OTK naszych ósmoklasistów odwiedzili przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego i opowiedzieli o swojej szkole. Starsi koledzy przedstawili ofertę edukacyjną, jak również odpowiadali na pytania uczniów, którzy już niebawem staną przed wyborem kolejnej szkoły.
Dziewczęta z klas ósmych uczestniczyły także w warsztatach kosmetologicznych przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Była to okazja, aby poznać szkołę i porozmawiać z przedstawicielami kierunków technicznych.
Uczniowie klas młodszych na zajęciach z plastyki w sposób twórczy za pomocą dowolnej techniki plastycznej przedstawili swoją wizję wymarzonego zawodu. Prace charakteryzują się dużą samodzielnością, umiejętnością zagospodarowania przestrzeni, oryginalnym ujęciem tematu. Podczas zajęć z informatyki uczniowie tworzyli także projekty multimedialne o tej samej tematyce, wykazując się kompetencjami kluczowymi.
W ramach w/w Tygodnia Kariery nasza szkoła wzięła udział w akcji: Tydzień Uczniowskiej SuperMocy. To projekt, w którym uczniowie poznają siebie oraz swoje mocne strony. Kiedy pytamy dzieci w czym są najlepsze, jakie jest ich największe osiągnięcie, często długo czekamy na odpowiedź. Tydzień SuperMocy pozwala uświadomić uczniom, że każdy z nas ma talent, każdy jest w czymś dobry, ponieważ każdy ma SuperMoc. Określenie swoich talentów, pozwala uwierzyć w siebie i pokonywać własny strach i stres, a także przyczynia się do osiągnięcia życiowego sukcesu. Znając swoje SuperMoce łatwiej określić swoją ścieżkę kształcenia i dokonać wyboru zawodu.
Wychowawcy klas zorganizowali w tym celu zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieli szansę określić swoje mocne strony i współpracować przy tworzeniu wspólnych projektów. Tworzyliśmy: Klasowe drzewa talentów, Piramidy własnych priorytetów, Słoiki motywacji, Kamienie swoich mocnych stron i Motywatory do działania.
Ogólnopolski Tydzień Kariery i jednocześnie Tydzień Uczniowskiej SuperMocy był okazją do lepszego poznanie siebie, zaprezentowania uczniowskich talentów, budowania poczucia własnej wartości, wzmacniania pozytywnego wizerunku, jak również integracji zespołu klasowego.
40
Archiwum Aktualności