•  „Tak niedawno żeśmy się spotkali...”
     •  „Tak niedawno żeśmy się spotkali...”

     • 23 czerwca 2022 r. podczas uroczystego apelu pożegnaliśmy uczniów klas ósmych. 

      Podczas części oficjalnej uroczystości przekazano sztandar szkoły siódmoklasistom. Przemówił do wszystkich Pan Dyrektor Andrzej Soja, podsumowując czas, który absolwenci spędzili w SP1 i życząc wszystkim powodzenia w przyszłości. Słowa podziękowania do nauczycieli i innych pracowników szkoły skierowali Rodzice.

      Było wiele radości, uśmiechów i gratulacji, rozdano statuetki, medale, dyplomy i nagrody. Popłynęły łzy wzruszenia. 

      Całą galę rozpoczął polonez, perfekcyjnie przygotowany przez dzieci pod kierunkiem Pani Moniki Brzezińskiej. 

      Część artystyczna, w której wzięli udział reprezentanci klas ósmych wprawiła wszystkich w świetny, wakacyjny nastrój. Dziękujemy Pani Iwonie Piątkowskiej za autorski scenariusz oraz wychowawcom klas ósmych za przygotowanie uczniów.

      Powodzenia i wspominajcie nas dobrze

       

    • Realizacja projektów Erasmus+
     • Realizacja projektów Erasmus+

     •     W dniach 30 maja – 3 czerwca w  ramach projektów: „CYFROWA SZKOŁA - SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI”   i  "POWIEDZ NIE",  współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Erasmus+“, gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli: Szkoły Podstawowej  Nikola Yonkov Vaptsarov w Berkovitsa (Bułgaria), Szkoły Podstawowej Szobi Fekete Istvan Altalanos Iskola w Szob (Węgry) oraz Základnej školy s VJM – Alapiskola w Močy ( Słowacja). 
           Celem realizowanych warsztatów w ramach projektu „CYFROWA SZKOŁA - SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI” było podnoszenie kompetencji informatycznych, poszerzanie wiedzy w zakresie różnych metod uczenia się na odległość, organizacji samodzielnej pracy i planowaniu nauki oraz wykorzystaniu narzędzi e-learningowych. 
      Przed przyjazdem do Polski wszyscy uczestnicy projektu spotykali się  na zajęciach organizowanych on – line, rozmawiali ze sobą, dzielili się informacjami na temat miejsc, z których pochodzą, przygotowywali prezentacje multimedialne.. 
           W czasie pobytu w progach SP 1, między innymi  uczestniczyli w Dniu Nauki zorganizowanym przez uczniów i nauczycieli naszej placówki. Brali udział w zajęciach z wykorzystaniem narzędzi TIK, np. rozwiązując zadania przy pomocy monitorów interaktywnych, bawiąc się podłogą interaktywną czy budowaniem robotów, drukując różne przedmioty na drukarce 3D. 
      Kompetencjami kluczowymi i  społecznymi warsztatów w ramach projektu "POWIEDZ NIE" było poszerzenie wiedzy w zakresie uzależnień,  w tym negatywnego wpływu palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania narkotyków. Poznanie zasad zdrowego trybu życia i wpływu używek na rozwój psychofizyczny. Uczestnicy projektu dowiedzieli się również,  jak zapobiegać przemocy, agresji, niewłaściwemu zachowaniu oraz odpowiedniego reagowania w sytuacjach trudnych.
      Nie tylko warsztaty umożliwiały kontakt uczniom zaangażowanym w projekty, ale również inne atrakcjami, z jakimi się spotkali. Nasi goście zwiedzili najpiękniejsze zakątki Elbląga i okolic. Zabytki, muzeum naszego miasta wywarły na nich niesamowite wrażenia. Urokliwymi okazały się również zamek w Malborku; fromborska katedra, koncert organowy, seans w planetarium; zabytki Trójmiasta i piękno Mierzei Wiślanej.
      Poniżej krótki fotoreportaż.

    • Wycieczka do Torunia
     • Wycieczka do Torunia

     • 17 czerwca klasy 5c i 6b wybrały się na wycieczkę do Torunia. Odwiedziliśmy niewidzialny dom, w którym mogliśmy poczuć to, co czują na co dzień osoby niewidome. Mieliśmy również zajęcia plastyczne w ciemności. Podczas oglądania prac było dużo śmiechu. Byliśmy w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach wypieku pierników. W planetarium zwiedziliśmy interaktywną wystawę „Baza MARS" oraz oglądaliśmy film „Makrokosmos". Spacerowaliśmy po starym mieście i odpoczywaliśmy nad Wisłą. Wycieczka była wspaniała!

     • Rajd rowerowy szlakiem św. Jakuba do Kadyn i Tolkmicka

     • W dniach 14-15 czerwca odbył się z udziałem uczniów klasy 8 c, rajd rowerowy szlakiem św. Jakuba. Jego historia sięga czasów średniowiecza. Prowadziła ze wszystkich stron Europy, kończyła się w miejscowości Santiago de Compostela na terenie dzisiejszej Hiszpanii, w miejscu złożenia relikwii św. Jakuba. Znakiem odbycia pielgrzymki było naszycie na ubiór bądź kapelusz muszli przegrzebka, zwanego też muszlą św. Jakuba. Tego typu muszle odkryli archeolodzy min. na terenie elbląskiego Starego Miasta. Rajd odbywał się przez Rangóry (punkt obserwacji ornitologicznej), Nadbrzeże ( upamiętnione miejsce dawnej filii obozu Stutthof), Kadyny (miejscowość będącą niegdyś własnością cesarza Niemiec), Tolkmicko (zespół miejscowych zabytków min. gotycki kościół św. Jakuba z relikwiarzem świętego). Przewodnikiem po Tolkmicku była p. Małgorzata Światkowska, która oprowadzała nas w stylowym stroju z epoki. Miejsce zakwaterowania mieliśmy w urokliwie położonym klasztorze Ojców Franciszkanów w Kadynach. Tam też zakończyliśmy dzień ogniskiem z kiełbaskami oraz zabawami zespołowymi. Jednym z elementów integracyjnych było wspólne przygotowanie i spożywanie posiłków. Opiekunami rajdu była p. Iwona Wiertel, p. Wojciech Paczkowski, ,,logistyką” zajęła się p. Ania Sankowska. Maskotką rajdu, jak od lat, była laleczka ,,Odblaszczek” Przypomina ona o bezpiecznych elementach jazdy na rowerze. W powszechnej opinii, rajd był imprezą udaną. 

       

        Opracował: Wojciech Paczkowski

     • 100 rocznica urodzin Stanisława Wilczewskiego

     • 15 czerwca klasa 7b uczestniczyła w uroczystości 100 rocznicy urodzin Stanisława Wilczewskiego żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari. Uroczystość zorganizowała Grażyna Wosińska na cmentarzu Agricola. Po uroczystości spacer szlakiem form przestrzennych w Parku R.Traugutta oraz rekreacja w Parku Dolinka.

     • SZLAKIEM ELBLĄGA

     •  13 czerwca klasa VIIId wraz z wychowawcą uczestniczyła w wycieczce po Elblągu „Szlakiem Starego Miasta” i „Szlakiem Form Przestrzennych”.  Wraz z przewodnikiem odbyliśmy „podróż w czasie”, podczas której poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat historii, zabytków i ważnych postaci związanych z historią naszego miasta.

      Po zwiedzaniu udaliśmy się na emanujący kosmiczną energią koncert „Na fali pokoleń”, który odbył się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

      Po koncercie miło spędziliśmy czas  na terenie rekreacyjnym Parku Dolinka, korzystając z różnych form aktywności ruchowej.

      Szkoda, że to już jedne z ostatnich chwil razem….

                                                                                                          Beata Gawkowska

       

     • OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS

     • Otrzymaliśmy wyniki testu z języka angielskiego OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS - 37 edycja. 35 uczestników z naszej szkoły uzyskało miano laureata. Laureat I stopnia z wyróżnieniem 100pkt/100

      Denc Fabian 4a 

      Łeng Daniel 4b

      Orlikowska Ola 6a

      Przygodziński Filip 4a

      Laureat I stopnia 96pkt/100

      Czajka Zoe 7e

      Folc Zuzanna 8b

      Jędrzejewski Kacper 5b

      Kluzek Maciej 4b

      Machniak Marcel 7e

      Orłowski Maksymilian 8b

      Laureat II stopnia 92pkt/100

      Bartnicki Franciszek 4b

      Dziurdź Apolonia 4a

      Kaszyc Wojciech 4a

      Łasiński Julian 4a

      Małko Lena 4a

      Sutkowska Natalia 3a

      Szostak Michalina 4b

      Paczkowski Jakub 4a

      Laureat III stopnia 88pkt/100

      Fercho Alicja 4a

      Janaszak Lena 4a

      Kołecka Patrycja 8b

      Krasowska Helena 4a

      Kowalewska Maja 3b

      Kuta Amelia 8b

      Śliwińska Milena 7a

      Laureat IV stopnia 84pkt/100

      Bogusłowicz Weronika 8a

      Duda Miłosz 8c

      Drożdżewski Xawery 6a

      Goljat Alan 4a

      Gutfrański Stanisław 8a

      Mykita Kacper 8b

      Nisztuk Szymon 3a

      Rabaziński Oliwier 8b

      Laureat V stopnia 80pkt/100

      Kierul Alicja 6a

      Tymecka Julia 8a

      Wszystkim serdecznie gratulujemy. Nauczyciele języka angielskiego

       

       

     • Wyniki konkursu The Big Challenge

     • Dnia 1 kwietnia w naszej szkole już po raz czwarty odbł się ogólnopolski konkurs z języka angielskiego pt: "The Big Challenge". Do konkursu zgłosiło się 78 uczniów z klas 4-8 z naszej szkoły. Konkurencja jak zwykle była olbrzymia. W Polsce w konkursie więło udział 19 959 uczniów a w województwie warmińsko-mazurskim 979 uczniów. 

      W naszej szkole najlepszymi okazali się:

      Miejsca na poziomie szkolnym/wojewódzkim/ ogólnopolskim

      LEVEL I

      Kacper Jędrzejewski 5b: 1 /16 /284 

      LEVEL II

      Xawery Drożdżewski 6a: 1/ 14 /215

      LEVEL III

       Tomasz Brembor 7e : 1 /10 /195  

      LEVEL IV

       Stanisław Gutfrański 8a: 1/ 9/ 324

      SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

       

        

    • Edukacja przez szachy w szkole
     • Edukacja przez szachy w szkole

     • 13 czerwca na hali Torwar w Warszawie odbył się już po raz VIII Turniej Finałowy ogólnopolskiego projektu Edukacja przez szachy w szkole. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowało 27 dzieci z klas I-III. Zawodnicy szachowi zagrali 6 rund tempem 15 minut. Organizatorem turnieju był Polski Związek Szachowy. Wyniki:

      Chłopcy klasa I: Dawid Ślusarczyk 2,5 pkt zajął 90 miejsce na 147 zawodników.

      Dziewczynki klasa II:

      Alicja Junkier 3pkt zajęła 46 ;

      miejsce na 75 zawodników.

      Chłopcy klasa II 147 zawodników:

      Piotr Krauze 4 pkt zajął 27 miejsce;

      Igor Hryniewicz 3.5 pkt,  47 miejsce;

      Łukasz Podolski 3 pkt, 62 miejsce.

      Dziewczynki klasa III 71 zawodników:

      Marta Brembor 4 pkt, 15 miejsce;

      Nikola Kadłubowska 3 pkt, 32 miejsce;

      Amelia Polanowska 3 pkt, 36 miejsce.

      Chłopcy klasa III 180 zawodników:

      Oliwier Wojdon 4 pkt, 37 miejsce;

      Maciej Klimeczko 3,5 pkt, 64 miejsce

      Oskar Żuk 3 pkt, 70 miejsce.

      Szczegółowe wyniki na Chessarbiter.

      Dzieci otrzymały medale i dyplomy pamiątkowe.

       Jesteśmy dumni i szczęśliwi z wyników wszystkich dzieci, pomimo pandemii w roku szkolnym 2021/ 2022.

    • WIZYTA PRZYSZŁYCH UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
     • WIZYTA PRZYSZŁYCH UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

     • W czwartek 9 czerwca naszą szkołę odwiedziły dzieci przyszłych klas pierwszych wraz z rodzicami. Podczas spotkania dzieci zwiedziły szkołę, obejrzały gabinety, w których czekały na nich niespodzianki. Grały w gry na tablicach multimedialnych, programowały roboty, grały w szachy, bawiły się na magicznym dywanie. Obejrzały gry i pomoce w gabinecie logopedycznym oraz zwiedziły świetlicę szkolną, w której były przygotowane gry i zabawki, którymi mogły się pobawić nasze przyszłe pierwszaki. Dla każdego dziecka przygotowana była przypinka „Witaj w Szkole Podstawowej nr 1” oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy za liczne przybycie na spotkanie w jedynce! Do zobaczenia we wrześniu!

       

    • Wycieczka do Sea Parku w Sarbsku
     • Wycieczka do Sea Parku w Sarbsku

     • 8 czerwca klasa VIIId i część klasy VIIIe była na wycieczce w Sarbsku.  Jest to pięknie położona miejscowość niedaleko Łeby, w której znajduje się park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park.

      W parku tym zwiedziliśmy Muzeum Marynistyczne, które jest obecnie najważniejszym ośrodkiem rękodzieła marynistycznego w Polsce. Podziwialiśmy tam ekspozycję różnych rzeźb, modeli statków, dyplomów i kolekcję pamiątek okolicznościowych wykonanych przez emerytowanych rybaków, marynarzy oraz pracowników portowych w ramach hobby. Było tam też pomieszczenie zwane „mesą” Kapitana Morgana.

      W Sea Parku mogliśmy też zobaczyć wszystkie polskie latarnie morskie odwzorowane w skali 1:15. Modele te zostały wykonane z ogromną dbałością o detale i szczegóły, tak aby do złudzenia przypominały oryginały. Przy każdej latarni były tablice informacyjne, dzięki którym mogliśmy określić miejsce występowania danej latarni morskiej na mapie Polski a także poznać ich wartość historyczną i kulturową.

      Prawdziwą gratką dla pasjonatów bitew i potyczek morskich były doskonale odwzorowane repliki galeonów wojennych z Bitwy pod Oliwą z 28.11.1627r. Na znak zwycięstwa szwedzki Galeon Solen został „położony” do góry dnem. Naprzeciw pokonanego okrętu stoi dumnie Polski Wodnik. Symbolizuje to pierwsze w historii Europy zwycięstwo nad flotą szwedzką.

      Na terenie parku obejrzeliśmy też około 20 makiet zwierząt morskich w naturalnych rozmiarach. Byliśmy też w Oceanarium Prehistorycznym 3D, w którym widzieliśmy najciekawsze prehistoryczne stworzenia wodne, które żyły w głębinach oceanu od ok. 350 milionów do 1,5 miliona lat temu. Byliśmy też na seansie filmowym w  kinie 5D.

      Jedną z atrakcji, z której skorzystaliśmy był też Park trampolin, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji: basen z gąbkami, ścianka wspinaczkowa, arena z koszami do ćwiczenia rzutów, trampoliny.

      Jednak największą atrakcją były pokazy ssaków morskich na żywo. W trzech występach brały udział foki szare, foki pospolite, kotiki południowoamerykańskie i uchatki kalifornijskie. Wyskoki z wody, piruety, machanie płetwą do publiczności, taniec, czy słodkie całusy w policzek opiekuna to tylko nieliczne z umiejętności tych ssaków, które mieliśmy okazję zobaczyć.

      Czas szybko nam upłynął wśród tylu atrakcji i  w miłej atmosferze!

                                                                                                                      Beata Gawkowska

       

    • Street Maths
     • Street Maths

     • Dnia 31.05. braliśmy udział w finale II edycji konkursu  Street Maths organizowanym przez Urzad Miejski naszego miasta w ramach realizacji projektu "Matematyka – indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej".
      Naszą szkołę reprezentowała ośmioosobowa drużyna uczniów z kl 3, którzy w ramach projektu " Matematyka- indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej" przygotowali grę matematyczną.
      Podczas konkursu mieliśmy możliwość wykazania się umiejętnościami matematycznymi oraz zaprezentowania przygotowanej gry.
      Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

     • Dzień Dziecka w 4c

     • Klasa 4c świętowała Dzień Dziecka uczestnicząc w zajęciach kreatywnych w miejscu dobrych emocji UBUNTU. Zapoznaliśmy się z sensoplastycznymi technikami łagodzenia emocji i dobrze się bawiliśmy grając w cymbergaja.

     • Wycieczka do Trójmiasta

     • W piątek klasa 4 c pojechała na wycieczkę do Trójmiasta. Najpierw obejrzeliśmy ciekawe  okazy fauny i flory mórz i oceanów, zwłaszcza obszarów Bałtyku i Zatoki Puckiej.Uczestniczyliśmy  też w grze interaktywnej.

      Następnie w Parku Trampolin Airspace  Gdynia wybraliśmy się w kosmiczną podróż. Zwiedziliśmy też Katedrę Oliwską, Pałac Cystersów  i spacerowaliśmy po przepięknym Parku Oliwskim wraz z odnowioną palmiarnią.

    • Minecraft Hackathon - wyniki eliminacji
     • Minecraft Hackathon - wyniki eliminacji

     • Miło nam poinformować, że w eliminacjach do Minecraft Hackathon 2022 wzięło udział czterech uczniów naszej szkoły.

      Do finału, który odbędzie się 12 czerwca zakwalifikowali się Miłosz Rubalewski i Tomasz Brembor. Prace w eliminacjach przygotowali również Katarzyna Olak oraz Michał Subocz.

      Prezentujemy pracę Miłosza Rubalewskiego, która została najwyżej oceniona przez Jury. 

      Szczegółowe informacje o Minecraft Hackathon -> https://hackathon.ans-elblag.pl

      Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

     • Planowanie wędrówek

     • Przygotowania do wyjazdu trwają. Lekcja historii i planowanie górskich wędrówek- to  wszystko  przed nami. 

      Już w niedzielę ruszamy. Oświęcim - Białka Tatrzańska - Zakopane - Szczawnica- czekają na  uczniów  SP nr 1 w Elblągu. 

      Dziękujemy za wsparcie Fundacji PZU i Fundacji Pro Sholam