Trzy klasy czwarte uczestniczyły w spotkaniu z Markiem Kammem, Pełnomocnikiem Prezydenta Elbląga ds. Koordynacji i Rozwoju Ruchu Rowerowego i Pieszego.
Spotkanie poświęcone było jeżdżeniu rowerem i hulajnogami po mieście. Zaprezentowane zostało również, oprócz obowiązkowego, dodatkowe wyposażenie roweru, które sprawdza się w warunkach nie tylko miejskich. Zainteresowanie uczniów było bardzo duże i żadne z pytań nie zostało bez odpowiedzi.
Komunikacja rowerowa, czyli bezpiecznie rowerem po Elblągu
- 11
Wycieczka do Warszawy w ramach projektu "Lekcje o finansach"
#sejmisenatrzeczypospolitejpolskiej
#MuzeumŻołnierzyWyklętychiWięźniówPolitycznychPRL
W dniach 15-17.10. 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Warszawy w ramach projektu ,,Lekcje o finansach".
Pierwszym punktem wycieczki było Ministerstwo Finansów. Mogliśmy wczuć się w rolę Ministrów zasiadając na ich fotelach w Sali Portretowej. Poznaliśmy zasady tworzenia budżetu państwa oraz uzyskaliśmy informacje na temat pracy w administracji rządowej. Quiz dotyczący wiedzy finansowej naszego państwa uczniowie zdali bez najmniejszego problemu.
Następnie udaliśmy się do siedziby Senatu RP. Pani przewodnik opowiedziała o historii parlamentu oraz funkcjonowaniu współczesnego parlamentu, pokazała nam salę obrad Senatu. Mieliśmy okazję także zobaczyć „na żywo” posłów RP oraz znanych dziennikarzy. Na korytarzu Senatu mieliśmy zaszczyt spotkać światowej sławy Panią reżyser - Agnieszkę Holland.
Kolejnego dnia udaliśmy się na spektakl muzyczny pt. ,,Romeo i Julia" do teatru Buffo. Wszyscy byliśmy zauroczeni tym przedstawieniem. Ogromne wrażenie zrobiła na nas scenografia. Byliśmy zachwyceni m.in. tańcem aktorów w strugach deszczu, które powstały z wykorzystaniem technologii 3D. Taniec, śpiew i wodne szaleństwo wywarły na nas niezapomniane emocje.
Kolejny punkt wycieczki to Pałac Nauki i Kultury. Wjechaliśmy na Taras Widokowy i cieszyliśmy się niezapomnianym widokiem na stolicę.
Wieczorem czekała na nas słodka niespodzianka, czyli wizyta w nowo otwartej Fabryce Czekolady Wedel. Zwiedzając to wyjątkowe miejsce poznaliśmy dzieje czekolady (związane mocno z niezwykłą historią rodziny Wedlów) oraz tajniki jej produkcji krok po kroku. Staliśmy się odkrywcami, zdobywając dogłębną wiedzę na temat procesu powstawania czekolady.
Ostatniego dnia pobytu w Warszawie odwiedziliśmy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Miejsce to wywarło na nas ogromne wrażenie. Mogliśmy zobaczyć wnętrze więzienia, byliśmy w celi rotmistrza Pileckiego, widzieliśmy karcer i najbardziej mroczne miejsce – miejsce egzekucji, a właściwie miejsce zabójstwa Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych.
Dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo w wycieczce. Jej celem było poznanie działalności oraz misji instytucji publicznych działających w obszarze finansów. Była to dla nas niezapomniana przygoda.
31
Warsztaty z pierwszej pomocy
Dnia 14 października w ramach profilaktyki zdrowotnej i realizacji kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2024/25 odbyły się w naszej szkole zajęcia warsztatowe z nauką udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez specjalistów z WOPR. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z zasadami udzielenia pierwszej pomocy, obejrzeć filmiki instruktażowe. Poznali również szczegółowo obsługą urządzenia defibrylator aed., dzięki któremu możemy ratować życie. Chętni uczniowie pod okiem specjalistów w sposób praktyczny ćwiczyli na fantomach.
Bardzo dziękujemy wolontariuszom z elbląskiego WOPR
Wioletta Szulaczuk
21
Jest taki szczególny jeden dzień …
Dzień 14 października jest wyjątkowy. To święto wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy 5b przygotowali zabawny program artystyczny, przedstawiający scenki ze szkolnego życia. Na zakończenie uczniowie oraz Samorząd Szkolny podziękowali za trud wkładany w wychowanie i kształcenie dzieci, życząc wielu sukcesów, a także satysfakcji i radości z wykonywanej pracy.
23
Rajd klasy 7a i 7c
Klasy VII a i VII c wzięły udział w rajdzie z drużyną harcerską w elbląskim parku Bażantarnia.
Podzieleni na grupy, uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przebywania w lesie, odkryli tajemnice survivalu ,ale przede wszystkim poznali harcerski kodeks, opierający się na honorze, wzajemnym wsparciu i lojalności.
Przepiękna,letnia aura nam sprzyjała i zachęcała do udziału w grach terenowych i wędrówkach po leśnych wąwozach. Na zakończenie, przy ognisku i pieczeniu kiełbasek poznaliśmy drużyny które najlepiej poradziły sobie z wyznaczonymi zadaniami.
Wycieczka kl 3b i 3c
W dniu wczorajszym klasy 3b i 3c uczestniczyły w wycieczce do Zaporowa. Dzieci miały okazję poznać tajemnice życia mieszkańców lasu dzięki spotkaniu z leśniczym .Spacer po lesie zakończył się ogniskiem oraz zajęciami przyrodniczymi na ścieżce ekologicznej.Wycieczka była bardzo udana.Dzieci z wielkim zaangażowaniem zbierały dary lasu , obserwowały przyrodę i pogłębiały swoją wiedzę o lesie.
Anna Sawko i Beata Ciołek
Gra miejska "Św. Mikołaj - patron Elbląga"
Gra miejska "Św. Mikołaj - patron Elbląga" 11 października dwie uczennice z kl. 7b Maja i Marysia wzięły udział w grze miejskiej poświęconej św. Mikołajowi, który jest patronem naszego miasta. Podczas rywalizacji dziewczynki zdobywały punky na poszczególnych stanowiskach, które były rozlokowane w parku przy ul. Kajki. Celem zabawy była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży postaci św. Mikołaja, zachęcenie do większej aktywności fizycznej oraz podejmowanie działań rozbudzających kreatywność.
Spotkanie z tańcem towarzyskim
W ramach cyklu "Taniec w szkołach podstawowych" 11 października w SP 1 pojawiły się pary Elbląskiego klubu Tańca Jantar wraz z instruktorami.
W trakcie spotkania tancerze Janek Sztandera (SP1), Kaja Kancelarczyk oraz Oskar Czyżyk i Magdalena Sztandera (SP1) prezentowali się w tańcach standardowych (walc angielski, walc wiedeński, tango, quickstep) oraz latynoamerykańskich (samba, cha-cha, jive i rumba). Tancerze wraz z instruktorem Jackiem Suchińskim poprowadzili także krótkie warsztaty podczas, których uczyli uczniów kroków cha-chy.
Na koniec zawodnicy EKT Jantar zaprosili wszystkich chętnych na kurs tańca do Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", gdzie sami kilka lat temu rozpoczynali swoją przygodę z tańcem.
10
Klasy piąte w Krakowie
#OdziałCelnyPortLotniczyKrakowBalice
Uczniowie klas 5 wzięli udział w wycieczce do Krakowa współfinansowanej z projektu #LekcjeOFinansach. Odwiedziliśmy Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Zobaczyliśmy tam sztaby złota, przepiękne monety i banknoty. Poznaliśmy rody bankierów i dzieje bankowości centralnej w Polsce. Wystawa pomogła nam zapoznać się z dziejami polskiego pieniądza oraz ukazała nam rolę i zadania NBP.
Następnym punktem wycieczki były odwiedziny w Oddziale Celnym w Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Podczas spotkania z pracownikami lotniska dowiedzieliśmy się co należy do obowiązków pracy celnika. Zapoznano nas z zagadnieniami związanymi z wykrywaniem nielegalnie przewożonymi towarami, podlegających ograniczeniom tj. okazy gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zatrzymanych podczas kontroli okazòw i wykonanych z nich przedmiotów. Podczas wizyty na lotnisku mieliśmy zaszczyt być goszczeni przez Panią Anne Miłosz - kierownika oddziału Celnego Portu Lotniczego Krakòw- Balice. Usłyszeliśmy w jaki sposób typuje się przedmioty do przeprowadzenia kontroli. Przy okazji pracownik lotniska przedstawił nam jej przebieg. Po zajęciach merytorycznych nadszedł czas na zwiedzanie oddziału celnego. Uczniowie mieli okazję np. zobaczyć działanie skaneru bagażu.
Funkcjonariuszka Jolanta Plewa wraz z czworonożną funkcjonariuszką Reją zaprezentowały nam do czego służą zdolności węchowe psów. Spotkanie tego typu było dla nas praktyczną lekcją, o tym jak podróżować świadomie i przywożąc pamiątkę z zagraniczego wyjazdu nie narażać środowiska na zagrożenia, a siebie na konsekwencje karne.
Uczniowie mieli też okazję integrować się w Zakopanem. Zapraszamy do galerii zdjęć.
#LekcjeOFinansach
#KrakowskiSalonEkonomicznyNBP
#OddziałCelnyPortLotniczyKrakówkBalice
85
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły
i upowszechnianie czytelnictwa.Z tej okazji nasza biblioteka przygotowała wiele działań mających na celu:
- Promocję biblioteki szkolnej i jej działań,
- podnoszenie poziomu czytelnictwa,
- propagowanie zainteresowania książką,
- zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
- rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,
- integrację środowiska szkolnego, promowanie pracy grupowej.
Program obchodów:
- Sesja zdjęciowa pt. „Przyłapani na czytaniu”.
- Pojedynek książek – Zagłosuj i zdecyduj, która książka wygra.
- Konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony bohater bajkowy” dla uczniów klas II – IV.
- Konkurs plastyczny pt. „Stwórz swoją własną okładkę do lektury szkolnej” dla uczniów klas V – VIII.
- Akcja „uwolnij książkę.
KONKURSY:
Konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony bohater bajkowy”.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II - IV.
Format i technika prac plastycznych: format A4 albo A3, technika dowolna.
Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę.
Praca powinna być opisana na osobnej kartce dołączonej do plakatu: Imię i nazwisko autora plakatu, klasa.
Miejsce i termin składania prac konkursowych:
Prace konkursowe należy dostarczyć do 25.10.2024r. do biblioteki szkolnej.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi: 28.10.2024r.
Konkurs plastyczny pt. „Stwórz swoją własną okładkę do lektury szkolnej”.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V – VIII.
Format i technika prac plastycznych: format A4 albo A3, technika dowolna.
Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę.
Praca powinna być opisana na osobnej kartce dołączonej do plakatu: Imię i nazwisko autora plakatu, klasa.
Miejsce i termin składania prac konkursowych:
Prace konkursowe należy dostarczyć do 25.10.2024r. do biblioteki szkolnej.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi: 28.10.2024r.
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Zapraszam!
Marta Leja
Dzień Chłopaka z Samorządem Uczniowskim
Dzień Chłopaka to dobra okazja, by poznać wybitnych polskich mężczyzn. Zapewne zauważyliście, że na drugim piętrze korytarza szkolnego pojawiły się portrety panów, którzy zapisali się na zawsze w historii literatury, nauki i sztuki.
Tego dnia wszyscy, którzy założyli muszkę lub krawat nie byli pytani!
Drodzy Chłopcy, życzymy Wam, abyście wyrośli na mądrych i wspaniałych Mężczyzn!
2
Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole📚
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września.
Celem akcji jest promowanie czytania na głos wśród dzieci i młodzieży, gdyż niesie ona za sobą szereg zalet takich jak: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację,
uczy samodzielnego myślenia.
Dlatego też, w piątek (27.09.2024 r.) od samego rana słychać było w naszej szkole, jak uczniowie klas VIII głośno czytają dzieciom z pierwszych klas. W tym roku przedstawione zostały fragmenty z książki pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, Justyna Bednarek.
Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.
Zapraszam wszystkich czytelników do częstego odwiedzania naszej biblioteki szkolnej!
Marta Leja
5
Gramy dla powodzian - Turniej Szachowy
27 września 2024r. w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 odbył się III Powakacyjny Turniej Szachowy organizowany przez SP1 i UKS „Skoczek” Elbląg. Turniej został rozegrany w ramach Europejskiego Dnia Sportu, pod hasłem „Gramy dla powodzian”. Zebraną kwotę w wysokości 1500 złotych przekażemy dla powodzian.
W turnieju zagrali uczniowie z 11 szkół podstawowych z Elbląga ora Szkoły Podstawowe z Pasłęka i Gronowa Górnego, w sumie 62 zawodników. Był to turniej szachów błyskawicznych, z tempem 10 minut dla zawodnika, 6 rund gry. Sędzią głównym turnieju była Grażyna Ciesielska, sędziowie asystenci - Irena Sokołowska i Marek Dackiewicz.
Pierwsze trzy miejsca w całym turnieju oraz w grupie chłopców zajęli następujący szachiści:
I miejsce – Bernas Krzysztof Regent Collage
II miejsce – Czachorowski Marek SP11
III miejsce – Lewna Nikodem SP11
W klasyfikacji dziewcząt najwyższe miejsca zajęły:
I miejsce – Grala Julia SSP3
II miejsce – Kajdasz Kornelia SP1
III miejsce – Marska Julia SP19
Dodatkowo w klasyfikacji do lat 9 najwyższe miejsca zajęli:
Chłopcy:
I miejsce - Zemke Julian SP12
II miejsce - Polak Ignacy SP1 w Gronowie Górnym
III miejsce - Jaworski Adam SP w Pasłęku
Dziewczęta:
I miejsce - Niepla Patrycja SP1
II miejsce - Kaczmarczyk Karolina SP1
III miejsce - Wesołowska Monika SP1
W czasie przerw pomiędzy rundami szachiści grali towarzysko w szachy na sali gimnastycznej, po trzeciej rundzie był poczęstunek. Wielkie podziękowania dla mam, które upiekły ciasta.
Ogromne podziękowania kierujemy również do wolontariuszy , którzy pomagali w sprawnej organizacji oraz opiece nad szachistami. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe.
Wszystkim szachistom gratulujemy wspaniałej gry, to nasz pierwszy turniej szachowy w roku szkolnym 2024/2025, który otwiera cykl imprez szachowych Szkoły Podstawowej nr 1 w Elblągu i UKS „Skoczek” Elbląg.
Już dziś zapraszamy na Jesienny Turniej Klasyfikacyjny P-30, który odbędzie się w dniach 18 i 25 października, szczegóły wkrótce.
Grażyna Ciesielska
14
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie