• Wycieczka klasy 1c

     • 16 czerwca uczniowie klasy 1c byli na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym Ziołowy Dzbanek w Sąpach. Dzieci uczestniczyły w warsztatach wyrobu mydła. Poznały też nazwy kilku ziół, które potem były elementem dekoracyjnym i zapachowym ich mydełek.  Atrakcją dla dzieci było również zwiedzanie zagrody gospodarskiej i karmienie zwierząt. Przy ognisku piekły kiełbaski i urządziły sobie piknik. Była okazja do wspólnych zabaw i rozmów.  Na koniec kupiły pamiątki i zadowolone wróciły do domu.

      Lucyna Stańczak

     • Współpraca z Fundacją PZU

     • W wyniku współpracy  z Fundacją PZU i jej przedstawicielami p. Karoliną Hryniewicz i p. Radosławem Kamińskim z wychowawcą kl.1b – p. A. Flakowską pozyskano do gabinetu 17 nowy monitor interaktywny Newline z innowacyjną technologią dotykową.

      Jest to świetne narzędzie do urozmaicenia zajęć szkolnych. Specjalne oprogramowanie multimedialne pozwala na przeprowadzenie ciekawych zajęć na dowolny temat. A przecież wszelkie gry i zabawy cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci klas młodszych, a one bawiąc się - uczą się.

      Dnia 15.06.2021 zaproszeni goście z Fundacji PZU w obecności dyrekcji szkoły p. B. Olszewskiej i p. M.Konica uroczyście przekazali monitor we władanie klasie 1b.

      Spotkanie urozmaiciła rozgrywkami szachowymi instruktor i sędzia szachowy p. Irena Sokołowska, która zademonstrowała jedną z możliwości wykorzystania monitora – interaktywną grę w szachy.

      Nasi goście zostali obdarowani statuetką „Przyjaciela naszej szkoły”, a dzieci otrzymały słodkie niespodzianki i magnetyczne szachy. Na pewno przydadzą się małym szachistom.

      Pięknie dziękujemy naszym Darczyńcom!

     • Golf - zajęcia w Pasłęku

     • Już po raz kolejny Samorząd Uczniowski zorganizował wyjazd do Pasłęka na zajęcia z gry w golfa. Udział w nich biorą uczniowie  klas: 4a, 5a, 6a i 6c.

     • The Big Challenge 2021

     • W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły, kolejny raz, wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Języka Angielskiego ‘The Big Challenge’.

      W Europie przystąpiło do niego 3 673 szkoły, w Polsce 417, a w województwie warmińsko-mazurskim 15.

      Nasi uczniowie stanęli oczywiście na wysokości zadania i osiągnęli wysokie wyniki.

      Na szczególne uznanie zasługuje Marcel Machniak (6e), który zdobył I miejsce w szkole, I miejsce w województwie i IX w Polsce.

      Oto lista najlepszych (do X miejsca w szkole) na poszczególnych poziomach:

      Poziom 1 (klasy 4/5)

      Michał Olszewski 4b,  Kacper Jędrzejewski 4b, Magdalena Pietrzak 5b, Alicja Kierul 5a, Xawery Drożdżewski 5a, Maja Grzegółkowska 4c, Antonina Wojtaś 5a, Hanna Ciszewska 4a, Julia Dołęzka 5b, Veronique Wernicka 4a

      Poziom 2 (klasy 6)

      Milena Śliwińska 6a, Nina Moczadło 6e, Zoe Czajka 6e, Mateusz Grabowski 6e, Adam Gustek 6a, Szymon Grzybowski 6e, Amelia Frej 6d, Michał Kruszyński 6e i Maria Świerk 6e

      Poziom 3 (klasy 7)

      Zuzanna Folc 7b, Aleksandra Mickiewicz 7a, Amelia Kuta 7b, Patrycja Kołecka 7b, Julia Mazowita 7b, Nikolas Osiński 6e, Oliwia Glinka 7b, Filip Świercz 7c, Maksymilian Orłowski 7b i Aleksandra Szczepańska 7a

      Poziom 4 (klasy 8)

      Aleksandra Cyga 8c, Nikolina Sosna 8c, Jędrzej Gieryga 8c, Bartosz Różański 8c, Lena Behnke 8c, Dominik Dembler  8c, Oskar Chojnacki 8b, Nikola Traczyk 8b

      Wszystkim Uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych latach.

      Nauczyciele języka angielskiego

     • XVI OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR DYREKTORA SP1

     • 11.06.2021r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Elblągu odbył się XVI OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR DYREKTORA SP1,

      Turniej rozgrywany był systemem  Szwajcarskim  na dystansie  6 rund, tempo gry: 10 min dla zawodnika, oceniany był zgodnie z Kodeksem Szachowym indywidualnie  w kategorii dziewcząt i chłopców. Sędzią głównym była Irena Sokołowska, sędziami pomocniczymi Grażyna Ciesielska i Lidia Czarnecka

      Do zawodów przystąpiło 51 zawodników z  6  szkół podstawowych.

      w kategorii chłopców:

      I miejsce   Trochimczuk Szymon

      II miejsce  Olkowski Marek

      III miejsce Duda Miłosz

      w kategorii dziewcząt:

      I miejsce Kierul Alicja

      II miejsce Maliszewska Aleksandra

      III miejsce Grabowska Maja

      Dokładne wyniki podane są na stronie ChessArbiter.

      W przerwach między rundami, zawodnicy regenerowali swoje siły na sali gimnastycznej w  zabawach sportowych, pod opieką wolontariuszy, po czwartej i szóstej rundzie wszyscy zostali zaproszenie na słodki poczęstunek.

      Puchary w dwóch kategoriach, nagrody, dyplomy, poczęstunek, zapewnili organizatorzy UKS „Skoczek” Elbląg, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Hotel „Tristan” Kąty Rybackie.

      Irena Sokołowska

     • Wycieczka na Kaszuby

     • Dnia 11 czerwca uczniowie klasy 7c, 7d i 7e uczestniczyli w wycieczce na Kaszuby. Zwiedziliśmy Skansen we Wdzydzach Kiszewskich, dowiadując się, w jaki sposób doszło do powstania tak wyjątkowego miejsca. Popłynęliśmy również statkiem w piękny rejs, po drodze podziwiając uroki Kaszub.
      Chętnych nie brakowało, wiec wdrapaliśmy  się na wieżę widokową, skąd można było zachwycić się widokiem jeziora i lasów.
      Na koniec odbyło się ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek. Skosztować można było chleb ze smalcem, zjeść pieczonego ziemniaka i szaszłyki.
      W doskonałych humorach wróciliśmy do domu, z głowami pełnymi wrażeń i nadzieją na kolejny wyjazd!

                                     Beata Gawkowska i Dorota Kuligowska

     • Wycieczka klas 4a i 5b

     • 7 czerwca 2021r. uczniowie klasy IVa i Vb uczestniczyli w wycieczce NORTH-EAST SURVIVAL – DZIEŃ DOBRY Z NATURĄ, której celem było nabycie umiejętności pozwalających na samowystarczalną egzystencję w warunkach przebywania poza cywilizacją. Podczas imprezy dzieci poznały zasady posługiwania się podstawowym sprzętem survivalowym. Odnajdywały zioła i dziko rosnące rośliny jadalne, z których później przygotowywały gorący posiłek. Ponadto, z wykorzystaniem mapy i kompasu szukały wyznaczonych punktów w terenie oraz piekły kiełbaski przy ognisku. Jednakże największym wyzwaniem okazała się wędrówka krajoznawcza prowadząca przez wąwóz, podczas której uczniowie dziesięciokrotnie przekroczyli rzekę. Uczestnicy wycieczki wykazali się olbrzymią odwagą, dyscypliną oraz umiejętnością współpracy. 

     • Kolejny szachowy sukces Szymona Trochimczuka

     • W dniach 4-6.06.2021r. we Wrocławiu odbył się Memoriał Mistrza Czesława Błaszczaka. Szymon startował w grupie Open C do lat 16 i ostatecznie zajął II miejsce zdobywając 6.5p./7p. Szymon zyskał 90 oczek elo oraz zrobił pół normy na I kategorię szachową.

      Wielkie gratulacje Szymon!

     • Konkurs geograficzny

     • W związku z obchodzonym 05 czerwca na całym świecie Światowym Dniem Ochrony Środowiska w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy o środowisku naturalnym oraz wiedzy geograficznej dla klas VII „OLIMPUS”.

      Celem konkursu było zwrócenie uwagi na bardzo wysoki stopień degradacji środowiska naturalnego, przypomnienie o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez ONZ w 1972 roku świętuje się go w ponad 1000 krajach, Polska znajduje się wśród nich od 17 lat.

      W szkolnym konkursie OLIMPUS brały udział zespoły 3 osobowe reprezentujące klasy VII, uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego trafienia składający się z 30 pytań. Wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, nie było przegranych, ale wyłoniono najlepszych z najlepszych:

      I miejsce klasa VIIB w składzie Wiktoria Ratajczyk, Maciej Jędrzejewski, Maksymilian Orłowski;

      II miejsce klasa VIIC w składzie Janek Romanowski, Filip Świercz;

      III miejsce klasa VIIA w składzie Karolina Kłosowska, Barbara Rakowska, Aleksandra Szczepańska;

      IV miejsce klasa VIIE w składzie Wiktoria Łyczek, Kacper Jeżewski, Marcel Wadecki;

      V miejsce klasa VIID w składzie Martyna Jarczewska, Nikola Szewczyk – Tatarczuk, Tymon Hryniewicz.

      Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękuję za udział, gratuluję ogromnej wiedzy i zaangażowania.

      Wioletta Szulaczuk

     • Świetlicowy konkurs plastyczny

     • Dnia 1 czerwca 2021 roku nastąpiło rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego. Temat pracy plastycznej „W zieleni łąka majowa” wyzwolił w dzieciach mnóstwo pomysłów. Wszystkie prace były ciekawe, bardzo kolorowe i estetyczne. Trudno było o jednoznaczne wyłonienie zwycięzców. No cóż, ale konkursy rządzą się swoimi prawami.

      I miejsce w konkursie zajęła  Alicja Junkier z klasy I b

      II miejsce zajęła Lena Kirol z klasy III b

      III miejsce zajęła Nikola Kadłubowska z klasy II a

      Wyróżnione zostały prace: Oliwii Jaroś z klasy I b, Oliwiera Bartkowskiego z klasy I a oraz Amelii Chmielewskiej z klasy I b.

      Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni – zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, pozostali słodycze i podziękowania.

      nauczyciele świetlicy

    • Wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny
     • Wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny

     • Oczekiwane z niecierpliwością wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny już są!!!

      Wszystkim Uczestnikom serdecznie gratulujemy, zaś szczególne wyrazy uznania kierujemy pod adresem następujących Uczniów:

      1. Marii Stępkowskiej, klasa IIIb – wynik bardzo dobry w kategorii Maluch
      2. Oliwiera Wojdon, klasa IIa  – wyróżnienie w kategorii Żaczek
      3. Szymona Nisztuk, klasa IIa  – wyróżnienie w kategorii Żaczek
      4. Wiktora Bieniek, klasa IVa – wyróżnienie w kategorii Maluch
      5. Antoniego Krasowskiego, klasa VIa – wyróżnienie w kategorii Beniamin
      6. Szymona Trochimczuk, klasa VIIc – wyróżnienie w kategorii Kadet
     • Warsztaty plastyczne dla najmłodszych

     • Od wielu lat naszą szkołę odwiedza artysta /plastyk Pan Bogdan Kiliński, który specjalizuje się w edukacji artystycznej dzieci. Organizuje u nas cykl spotkań „Małe Warsztaciki Twórcze”. Jest to propozycja skierowana do dzieci klas 1-3 szkół podstawowych. „Rysujemy i malujemy inaczej” oraz „Zabawy z przestrzenią”, to dwa bloki tematyczne pełne niespodzianek i oryginalnych propozycji do pracy indywidualnej i w grupach, w trakcie których dzieci poznają różnorodne techniki plastyczne i materiały. Majowe zajęcia plastyczne z panem Bogdanem promowały ekspresję twórczą, myślenie abstrakcyjne oraz kreatywność. Prace plastyczne uczniów klasy 3a można podziwiać w galerii zdjęć.  

      Ewa Czarnecka
       

     • Dzień Pszczoły

     • W maju uczniowie klasy 1 c obchodzili Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji poznali życie i zwyczaje pszczół oraz pracę pszczelarza. Pracowali w grupie przy wykonywaniu prac plastycznych oraz każdy wykonał dla siebie opaskę pszczoły. Uczniowie zweryfikowali swoją wiedzę o tych pożytecznych owadach rozwiązując quiz. Na koniec każdy otrzymał dyplom przyjaciela pszczół. Cykl zajęć o pszczołach był dla uczniów bardzo interesujący. 

     • V Wiosenny Turniej Szachowy UKS SKOCZEK Elbląg i SP1

     • W dniach 25 - 27 maja rozegraliśmy pierwszy po ponad rocznej przerwie turniej. Był to turniej klasyfikacyjny P - 60, do którego przystąpiło 36 szachistów w wieku od 8 do 17 lat, z 12 szkół elbląskich i SP 3 Braniewo.

      Dwóch zawodników podwyższyło kategorie szachowe, 4 zawodników uzyskało normę na IV kategorię oraz 11 zdobyło V kategorię szachową. Szachiści zagrali 7 rund systemem szwajcarskim.

      W turnieju jako sędzia asystent debiutowała najlepsza elbląska szachistka Lidia Czarnecka. Wielkim wsparciem była praca wolontariuszy pana Roberta Czarneckiego, Szymona Trochimczuka oraz wolontariuszy z klas VIIIa i VIIId.

      Ogromne podziękowania kierujemy do fundatora nagród i poczęstunku Hotelu Tristan w Kątach Rybackich. W ciągu trzech dni turnieju zawodnicy mieli poczęstunek nie tylko słodki, ale i gorący w postaci pizzy, a na zakończenie każdy szachista otrzymał nagrodę.

      Oto wyniki końcowe:

      Chłopcy:

      I miejsce     Bartosz Głowacki      II LO

      II miejsce    Michał Butkiewicz     III LO

      III miejsce   Natan Bielaszewski  II LO

       

      Dziewczęta:

      I miejsce      Kaja Thiel        II LO

      II miejsce     Alicja Kierul      SP 1

      III miejsce    Ola Szłapka     SP 15

       

      Wszystkim zawodnikom gratulujemy podjęcia gry po tak długiej przerwie i zapraszamy już dziś uczniów szkół podstawowych do udziału w XVI Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora SP1, w dniu 11 czerwca 2021roku.

      Grażyna Ciesielska

     • Szachy w SP1

     • Szkoła Podstawowa nr 1 w Elblągu to placówka, w której prężnie działa Uczniowski Klub Sportowy SKOCZEK Elbląg na równi z ogólnopolskim projektem „Edukacja przez szachy w szkole”. W Edukacji uczymy się szachów poprzez zabawę, w Klubie trenujemy, a wszystko dlatego, że lubimy szachy. Jak mówi indyjskie przysłowie „Szachy są jak morze, w którym komar się może napić, a słoń - wykąpać się”.

      Zapraszamy na stronę Klubu do obejrzenia filmu >>>

     • Serce za serce

     • 26 maja obchodzimy jedno z najpiękniejszych świąt w roku, święto wyjątkowe - Dzień Matki. Tego dnia chcemy podziękować mamom za wszystko – za to, że są, za serce które nam okazują, za cierpliwość, troskę, wyrozumiałość i przede wszystkim bezgraniczną miłość. My dzieci bardzo kochamy swoje mamy, chociaż czasem dostarczamy im wiele kłopotów, ale też radości. Dlatego ten jedyny w swoim rodzaju dzień jest okazją do obdarowania ich upominkami i życzeniami płynącymi prosto z serca. W tym roku dzieci ze świetlicy wykonały dla swoich mam przepiękne czerwone serduszka z filcu. „Szyły je z sercem” bo dla najukochańszych osób na świecie.

      dzieci i nauczyciele świetlicy

     • Origami na Dzień Mamy

     • Uczniowie klasy VII a i b poznali historię dawnej sztuki składania papieru. Choć wszyscy kojarzymy origami z Japonią, swoje korzenie ma w Chinach gdzie powstała już w VI w.n.e. Uczniowie wykonali kwiaty na Dzień Mamy. Może nie są pięknie pachnące ale wykonane od serca. Wszystkim mamom w dniu ich święta moc najserdeczniejszych życzeń.

      Ilona Król

     • Dzień Matki

     • Z okazji Dnia Mamy uczniowie klasy I a postanowili wykonać piękne laurki i wazony z gliny. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, w swoje działania wkładali dużo serca. Laurki na pewno uszczęśliwią każdą mamę.

      K. Krasowska

     • Monotypia

     • Dzieci z klas V wykonały prace techniką monotypii - grafika jednej odbitki. Scenariusz został przygotowany w ramach szkolenia "Lekcja: Enter". Uczniowie obejrzeli film nagrany przez nauczyciela a później samodzielnie wykonali prace. Jest to bardzo prosta technika do samodzielnego wykonania w domu, daje bardzo szybki i ciekawy efekt. Film ułatwi pracę, zapraszam wszystkich małych i dużych do zabawy.

      Ilona Król