• WIZYTA PRZYSZŁYCH UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
          • WIZYTA PRZYSZŁYCH UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

          • W czwartek 9 czerwca naszą szkołę odwiedziły dzieci przyszłych klas pierwszych wraz z rodzicami. Podczas spotkania dzieci zwiedziły szkołę, obejrzały gabinety, w których czekały na nich niespodzianki. Grały w gry na tablicach multimedialnych, programowały roboty, grały w szachy, bawiły się na magicznym dywanie. Obejrzały gry i pomoce w gabinecie logopedycznym oraz zwiedziły świetlicę szkolną, w której były przygotowane gry i zabawki, którymi mogły się pobawić nasze przyszłe pierwszaki. Dla każdego dziecka przygotowana była przypinka „Witaj w Szkole Podstawowej nr 1” oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy za liczne przybycie na spotkanie w jedynce! Do zobaczenia we wrześniu!

             

        • Wycieczka do Sea Parku w Sarbsku
          • Wycieczka do Sea Parku w Sarbsku

          • 8 czerwca klasa VIIId i część klasy VIIIe była na wycieczce w Sarbsku.  Jest to pięknie położona miejscowość niedaleko Łeby, w której znajduje się park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park.

            W parku tym zwiedziliśmy Muzeum Marynistyczne, które jest obecnie najważniejszym ośrodkiem rękodzieła marynistycznego w Polsce. Podziwialiśmy tam ekspozycję różnych rzeźb, modeli statków, dyplomów i kolekcję pamiątek okolicznościowych wykonanych przez emerytowanych rybaków, marynarzy oraz pracowników portowych w ramach hobby. Było tam też pomieszczenie zwane „mesą” Kapitana Morgana.

            W Sea Parku mogliśmy też zobaczyć wszystkie polskie latarnie morskie odwzorowane w skali 1:15. Modele te zostały wykonane z ogromną dbałością o detale i szczegóły, tak aby do złudzenia przypominały oryginały. Przy każdej latarni były tablice informacyjne, dzięki którym mogliśmy określić miejsce występowania danej latarni morskiej na mapie Polski a także poznać ich wartość historyczną i kulturową.

            Prawdziwą gratką dla pasjonatów bitew i potyczek morskich były doskonale odwzorowane repliki galeonów wojennych z Bitwy pod Oliwą z 28.11.1627r. Na znak zwycięstwa szwedzki Galeon Solen został „położony” do góry dnem. Naprzeciw pokonanego okrętu stoi dumnie Polski Wodnik. Symbolizuje to pierwsze w historii Europy zwycięstwo nad flotą szwedzką.

            Na terenie parku obejrzeliśmy też około 20 makiet zwierząt morskich w naturalnych rozmiarach. Byliśmy też w Oceanarium Prehistorycznym 3D, w którym widzieliśmy najciekawsze prehistoryczne stworzenia wodne, które żyły w głębinach oceanu od ok. 350 milionów do 1,5 miliona lat temu. Byliśmy też na seansie filmowym w  kinie 5D.

            Jedną z atrakcji, z której skorzystaliśmy był też Park trampolin, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji: basen z gąbkami, ścianka wspinaczkowa, arena z koszami do ćwiczenia rzutów, trampoliny.

            Jednak największą atrakcją były pokazy ssaków morskich na żywo. W trzech występach brały udział foki szare, foki pospolite, kotiki południowoamerykańskie i uchatki kalifornijskie. Wyskoki z wody, piruety, machanie płetwą do publiczności, taniec, czy słodkie całusy w policzek opiekuna to tylko nieliczne z umiejętności tych ssaków, które mieliśmy okazję zobaczyć.

            Czas szybko nam upłynął wśród tylu atrakcji i  w miłej atmosferze!

                                                                                                                            Beata Gawkowska

             

        • Street Maths
          • Street Maths

          • Dnia 31.05. braliśmy udział w finale II edycji konkursu  Street Maths organizowanym przez Urzad Miejski naszego miasta w ramach realizacji projektu "Matematyka – indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej".
            Naszą szkołę reprezentowała ośmioosobowa drużyna uczniów z kl 3, którzy w ramach projektu " Matematyka- indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej" przygotowali grę matematyczną.
            Podczas konkursu mieliśmy możliwość wykazania się umiejętnościami matematycznymi oraz zaprezentowania przygotowanej gry.
            Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

          • Dzień Dziecka w 4c

          • Klasa 4c świętowała Dzień Dziecka uczestnicząc w zajęciach kreatywnych w miejscu dobrych emocji UBUNTU. Zapoznaliśmy się z sensoplastycznymi technikami łagodzenia emocji i dobrze się bawiliśmy grając w cymbergaja.

          • Wycieczka do Trójmiasta

          • W piątek klasa 4 c pojechała na wycieczkę do Trójmiasta. Najpierw obejrzeliśmy ciekawe  okazy fauny i flory mórz i oceanów, zwłaszcza obszarów Bałtyku i Zatoki Puckiej.Uczestniczyliśmy  też w grze interaktywnej.

            Następnie w Parku Trampolin Airspace  Gdynia wybraliśmy się w kosmiczną podróż. Zwiedziliśmy też Katedrę Oliwską, Pałac Cystersów  i spacerowaliśmy po przepięknym Parku Oliwskim wraz z odnowioną palmiarnią.

        • Minecraft Hackathon - wyniki eliminacji
          • Minecraft Hackathon - wyniki eliminacji

          • Miło nam poinformować, że w eliminacjach do Minecraft Hackathon 2022 wzięło udział czterech uczniów naszej szkoły.

            Do finału, który odbędzie się 12 czerwca zakwalifikowali się Miłosz Rubalewski i Tomasz Brembor. Prace w eliminacjach przygotowali również Katarzyna Olak oraz Michał Subocz.

            Prezentujemy pracę Miłosza Rubalewskiego, która została najwyżej oceniona przez Jury. 

            Szczegółowe informacje o Minecraft Hackathon -> https://hackathon.ans-elblag.pl

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • Planowanie wędrówek

          • Przygotowania do wyjazdu trwają. Lekcja historii i planowanie górskich wędrówek- to  wszystko  przed nami. 

            Już w niedzielę ruszamy. Oświęcim - Białka Tatrzańska - Zakopane - Szczawnica- czekają na  uczniów  SP nr 1 w Elblągu. 

            Dziękujemy za wsparcie Fundacji PZU i Fundacji Pro Sholam

          • Sukces naszego ucznia

          •        W niedzielę, 15 maja odbyły się Mistrzostwa Bydgoszczy w kajakarstwie. Nasz uczeń Krzysztof Kulma zdobył srebrny medal k2 na dystansie 1000 m. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

          • XVII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP1

          • W dniu 20 maja 2022r. w Szkole Podstawowej nr 1 został rozegrany po raz XVII Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP1. Do turnieju przystąpiło 39 zawodników z siedmiu elbląskich szkół podstawowych. Dzieci zagrały 6 rund szachów szybkich, wśród nich było kilkoro debiutujących w turniejach szachowych.

               W klasyfikacji generalnej po sześciu rundach wyniki:

            I        Antoni Krasowski           SP1

            II      Tomasz Krasowski          SP1

            III     Krzysztof Bernas            SP Regent

            IV     Jaku Jankowski               SP Regent

            V      Tomasz Szłapka              SP 15         

            VI     Piotr Krauze                    SP1

            VII    Marek Olkowski             SPSK

            VIII   Mateusz Sutkowski         SP1

            IX     Aleksander Muła             SP 15

            X      Bartosz Mrówczyński      SP 12


            W klasyfikacji dziewcząt:

            I Alicja Kierul                            SP1

            II  Alicja Gorączkowska            SP 12

            III Hanna Kot                             SP 15


              W trakcie przerw pomiędzy rundami dzieci mogły wykonać szachową laurkę na Dzień Mamy w kąciku plastycznym, zagrać w szachy plenerowe na sali gimnastycznej, jak również pobawić się z wolontariuszami.

            Jak zawsze nie zabrakło poczęstunku, dobrej atmosfery i gry fair pay.

               Sędzią głównym była Grażyna Ciesielska, sędzią asystentem- Irena Sokołowska. Ogromne podziękowania dla wolontariuszy za wsparcie na sali gry i salach zabaw. Podziękowania dla fundatów nagród-Hotelowi Tristan w Kątach Rybackich oraz Fundacji Pro Scholam.


                                                                                                                                  Grażyna Ciesielska


        • Wycieczka klas 7b i 7c na Ziemię Lubawską
          • Wycieczka klas 7b i 7c na Ziemię Lubawską

          • 13 maja udaliśmy się na fantastyczną przygodę historyczno-geograficzno-rekreacyjną. Rozpoczęliśmy ją w Nowym Mieście Lubawskim (miasteczko z ruchu cittaslow), gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą św. Tomasza (bogactwo i przepych wnętrza zaparły nam dech w piersiach) oraz Stare Miasto ze średniowiecznymi bramami.

            Następnie udaliśmy się do Kurzętnika, gdzie zobaczyć mogliśmy ruiny zamku kapituły chełmińskiej, obserwatorium astronomiczne Dody i pomnik Kopernika. Weszliśmy również na Kurzą Górę - na wieżę widokową ścieżką edukacyjno - przyrodniczą w chmurach. Po intensywnym marszu mieliśmy możliwość zjazdów trasami tubingowymi.
            Później udaliśmy się do Lubawy, gdzie zachwycił nas nowoczesny design zamku biskupów chełmińskich i jego gotyckie piwnice.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer na Dylewską Górę (najwyższe wzniesienie na Warmii i Mazurach) oraz zwiedzanie lapidarium (plenerowej wystawy polodowcowych głazów narzutowych).

             

            O wszystkich tych miejscach opowiedziała nam przewodnik - p. Małgorzata Światkowska, a opiekowali się nami: p. Grażyna Ciesielska, p. Barbara Żak, p. Marcin Wojtaś.

            Obszar załączników

             

        • Zapraszamy uczniów do udziału w Hackathonie
          • Zapraszamy uczniów do udziału w Hackathonie

          • Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu (dawna PWSZ) zaprasza uczniów do udziału w Minecraft Hackathon 2022. Jego celem jest promowanie wśród uczniów innowacyjnych rozwiązań informatycznych przy użyciu środowiska gry MINECRAFT.
            Udział jest bezpłatny i nie wymaga obecności opiekuna szkolnego. Uczniowie zgłaszają się indywidualnie a opiekunem jest rodzic.

            Zadaniem uczniów będzie stworzenie w środowisku Minecrafta obiektu, którego typ zostanie podany w dniu zmagań (12 czerwca). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

            Oprócz wspaniałej zabawy przewidziane są nagrody o łącznej wartości ponad 10 tysięcy złotych.

            Zapisy trwają do 23 maja.

            Formularz zapisu oraz wszystkie informacje dotyczące Minecraft Hackathon 2022 znajdują się na stronie https://hackathon.ans-elblag.pl/

        • PÓŁKOLONIE 2022
          • PÓŁKOLONIE 2022

          • Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że w okresie wakacyjnym w dniach 27.06-19.08.2022r. będą organizowane półkolonie w następujących szkołach:

            I TURNUS: 27 czerwca - 08 lipiec

            • Szkoła Podstawowa nr 12 w E-gu – ul. Zajchowskiego 12
            • Szkoła Podstawowa nr 14 w E-gu – ul. Mielczarskiego 45
            • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2  w E-gu – ul. Polna 8

            II TURNUS: 11 lipiec - 22 lipiec

            • Szkoła Podstawowa nr 11 w E-gu – ul. Korczaka 34
            • Szkoła Podstawowa nr 21 w E-gu – ul. Godlewskiego 1

            III TURNUS: 25 lipiec - 05 sierpień

            • Szkoła Podstawowa nr 15 w E-gu – ul. Modlińska 39
            • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 w E-gu – ul. Agrykola 6 

            IV TURNUS: 08 sierpień  - 19 sierpień

            • Szkoła Podstawowa nr 4 w E-gu – ul. Mickiewicza 41
            • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 w E-gu – ul. Agrykola 6 


            Karty na półkolonie będą wydawane w szkołach organizujących wypoczynek w dniu 30 maja 2022r. od godziny 8.00.

            Rodzice uczniów, którzy są zainteresowani uczestnictwem swojego dziecka w półkolonii, winni zgłosić się do szkoły, która organizuje wypoczynek w czasie tegorocznych wakacji.
            Pełna odpłatność za jeden turnus wynosi 300,00 zł od osoby (100 zł wyżywienie, 200 zł - dopłat do organizacji - transport, materiały papiernicze, bilety wstępów, itp.). Dzieciom kierowanym przez ECUS - opłatę za wyływienie, pokrywa wymieniona instytucja.

            Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Uchwałą nr XXVII/780/2013 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 30 XII 2013 r. wprowadzająca na terenie Gminy Miasto Elbląg Program "Karta Dużej Rodziny" uczestnicy programu wnoszą opłatę za jeden turnus 210,00 zł (100,00 zł za wyżywienie oraz 110,00 zł dopłata do organizacji - zgodnie z zapisami uchwały ulga z opłaty wnoszonej przez rodziców może wynieść do 30%.
            Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2  w E-gu będzie organizatorem półkolonii dla dzieci niepełnosprawnych kierowanych ze wszystkich elbląskich szkół (również dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi i poruszających się na wózku).

            W związku z bardzo dużym zainteresowaniem rodziców tą forma wypoczynku, zobowiązuje się opiekunów do zapisu dziecka tylko do jednej placówki organizującej półkolonie.

        • O konstytucji 3 maja w 1-ce.
          • O konstytucji 3 maja w 1-ce.

          • 29.04.22 w naszej szkole odbył się apel poświęcony 231-szej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, wydarzeniu na tyle ważnym w naszej historii, że rocznica ta jest jednym z 3 świąt państwowych.  W toku godzinnego spotkania uczniowie dowiedzieli się jakie były powody i okoliczności  związane z tym wydarzeniem, mogli poznać stroje z epoki należące do przedstawicieli ówczesnych stanów Rzeczpospolitej, ,,popisać się” własną wiedzą historyczną. Uzupełnieniem apelu były filmy oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego oraz pieśni ,,Witaj majowa jutrzenko”. Kolejne spotkania z historią przed nami….

            Opracował: Wojciech Paczkowski

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23.04.
          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23.04.

          •  

            Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. Dzień ten, po raz pierwszy został zorganizowany w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 

            Z tej okazji, nauczyciele naszej biblioteki, przygotowali wystawę najstarszych książek, które zachowały się w naszych zbiorach. 

            Najstarsza, zachowana w zbiorach naszej biblioteki książka, została wydana przez wydawnictwo „Nasza Księgarnia” w 1959 r. To „Panienka z okienka” napisana przez Deotymę (Jadwigę Łuszczewską). Jest to powieść przygodowo - romantyczna dla młodzieży. Akcja toczy się w siedemnastowiecznym Gdańsku. Opowiada o miłości żołnierza polskiej floty wojennej – Kazimierza do uratowanej z tureckiej niewoli i wychowywanej przez bogatego rzemieślnika Hedwigi. Próbując zdobyć rękę dziewczyny, Kazimierz wdaje się w liczne awantury i wyjaśnia od lat skrywaną rodzinną tajemnicę.

            Powieść trafiła do nas 09.11.1959 r., jako druga książka w zbiorach szkolnej biblioteki.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, których zainteresowała wystawa.

            Nauczyciele bibliotekarze

        •  Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole
          •  Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole

          • W tym roku święto naszej planety odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w nasza planetę”. Chodzi o to, by każdy z nas m.in. ograniczał emisję gazów cieplarnianych czy zanieczyszczenie plastikiem, wybierał mniej szkodliwe dla środowiska źródła energii. Wszystko to może być możliwe przy wsparciu polityków i firm, którzy rozwijają proekologiczne technologie. 

             W naszej szkole, z okazji święta obchodzonego w Polsce od 1990 roku (a na świecie od 1970 roku), odbyły się warsztaty ekologiczne dla klas 7.  

            Każdy uczeń mógł sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ekologii w teście online. Najlepszymi okazali się uczniowie klasy 7 e: Mateusz Grabowski, Natalia Pietruszyńska i Oliwia Rojek oraz Marcel Machniak.

            Podczas wydarzenia zorganizowano również konkurs klas w zakresie segregacji odpadów. Tu także rywali pokonały dziewczęta z klasy 7 e. 

            Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty zielarsko-ogrodnicze, podczas których p. Iwona Wiertel prezentowała rośliny miododajne, przygotowywała wraz z uczniami zdrowe Pesto z ekologicznych, łąkowych roślin.

            W ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowany został konkurs na plakat promujący to święto. Wyróżnieni uczniowie to: 

            Wiktor Bieniek, Patryk Sochaczewski i Kacper Krużyński z kl. 5a

            Klaudia Kubińska i Milena Śliwińska z kl. 7a

            Zuzanna Gniazdowska z kl. 7a

            Roksana Szreder i Wiktoria Kruszewska z kl. 5c

            Zuzanna Jasińska, Martyna Jarczewska i Kuba Michałowski z kl. 8d

            Serdecznie gratulujemy!

            Dziękujemy serdecznie p. Joannie Dylewskiej za ufundowanie nagród.

            Organizatorzy: Wioletta Szulaczuk, Iwona Wiertel, Barbara Żak   

        • Międzynarodowy Dzień Ziemi
          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest promocja ochrony środowiska, świadomości ekologicznej oraz życia zgodnie z naturą.

            Tegoroczne obchody Dnia Ziemi przebiegały pod hasłem: „Inwestujemy w naszą planetę”. Główne uroczystości, nad którymi patronat objął Prezydent Miasta Elbląga, odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12.

            Uczniowie: Maciej Jędrzejewski z klasy VIII b, Kacper Jeżewski z klasy VIII e, Marcel Żmijewski z klasy VIII e oraz Cyprian Wójcik z klasy VIII d godnie zaprezentowali Naszą Szkołę:

            Cyprian Wójcik został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska, zaś 3 – osobowa drużyna w składzie: Maciej Jędrzejewski, Kacper Jeżewski oraz Marcel Żmijewski wykazali się szeroką wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska, którą zaprezentowali podczas zmagań w Turnieju Ekologicznym.

            Uczestnicy Turnieju otrzymali upominki, zaś Szkoła – pamiątkowy Dyplom udziału w Wydarzeniu.

            Jesteśmy dumni z naszych reprezentantów i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu ekologii na co dzień.

          • WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO EKO PLANETA

          •  

                   Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO PLANETA został przeprowadzony w dwóch formach: 

            1)Test konkursowy, przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: 

                Maluch- dla uczniów klas III-IV;

                Młodzik- dla uczniów klas V-VI;

                Adept- dla uczniów klas VII-VIII.

            2)Konkurs prac indywidualnych na temat: „Uroki polskich lasów”.

            Do konkursu w obu formach we wszystkich kategoriach wiekowych przystąpiło łącznie 17 uczniów.

            A oto wyniki:

            W teście konkursowym:

            Gołębiewski Igor- kl.IVb- dyplom wyróżnienia za najlepszy wynik i nagroda   

                                                          książkowa;

            Gołębiewski Wiktor- kl.VIIIc- dyplom za bardzo dobry wynik;

            Siemaszko Borys- kl.VIIa- dyplom uznania;

            Sarnecki Karol- kl.VIIa- dyplom uznania;

            Polakowska Zuzanna- kl.VIId- dyplom uznania;

            Śliwińska Milena- kl.VIIa- dyplom uznania;

            Hnatuśko Mikołaj- kl.VIIa- dyplom uznania;

            Kubińska Klaudia- kl.VIIa- dyplom uznania;

            Bielaska Hanna- kl.VIIId- dyplom uznania;

            Świerk Maria- kl.VIIe- dyplom uznania;

            Wiśniewska Antonina- kl.VIIId- dyplom uznania;

            Jasińska Zuzanna- kl.VIIId- dyplom uznania.

            W konkursie prac indywidualnych:

            Gołębiewski Igor- kl.IVb- wyróżniona praca, dyplom za bardzo dobry wynik;

            Janaszak Lena- kl.IVa- wyróżniona praca, dyplom za bardzo dobry wynik;

            Dajnowska Amelia- kl.Va- dyplom uznania;

            Goljat Alan- kl.IVa- dyplom uznania;

            Borejko Zuzanna- kl.VIIe- dyplom uznania.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

                                                                                       Beata Gawkowska

          • SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY Z OKAZJI OBCHODÓW DNIA ZIEMI „TAJEMNICE PRZYRODY” DLA UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH

          •       W marcu i kwietniu odbyły się trzy etapy szkolnego konkursu wiedzy przyrodniczej „Tajemnice przyrody” dla uczniów klas czwartych.

            Do I etapu konkursu przystąpiło 17 uczniów ze wszystkich klas czwartych.  Do finału konkursu, który odbył się 21 kwietnia z okazji Dnia Ziemi, zakwalifikowało się 10 uczniów. W finale uczniowie konkurowali ze sobą, biorąc udział w różnych zadaniach, podzielonych na trzy części. Towarzyszyło temu wiele pozytywnych emocji.

            A oto wyniki finału konkursu „Tajemnice przyrody”:

            I miejsce- Łasiński Julian kl.IVa

            II miejsce- Grabowska Maja kl.IVc

            III miejsce- Gołębiewski Igor kl.IVb

            IV miejsce- Bachewicz Oskar kl.IVb

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                          Organizator konkursu:     Beata Gawkowska

          • Wyniki konkursu "Przebieranki za pisanki"

          • Samorząd Uczniowski przedstawia wyniki  konkursu: ,, Przebieranki za pisanki".

            I miejsce -Jaś Fudala

            II miejsce - Lena Kopyść

            III miejsce- Nicola Galas

            Wszystkim uczniom dziękujemy  za udział w zabawie. Zwycięzcom gratulujemy!!!